Gdańsk -8 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Koniec zakazu lotów z Wielkiej Brytanii. Od poniedziałku obowiązkowe testy w Anglii

  2021-01-13, 21:00

  Główne zdjęcie
  Od północy loty do Polski z Wielkiej Brytanii będą możliwe. Tymczasem od 18 stycznia podróżujący do Anglii będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. 

  Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii obowiązwał od 22 grudnia 2020 roku w związku z wykryciem na Wyspach nowej, gorszej mutacji koronawirusa. Dziś o północy upływa termin obowiązywania rozporządzneia w tej sprawie. Polski rząd nie pracuje jednak nad nowym rozporządzeniem w sprawie zakazu lotów i w związku z tym faktycznie zakaz zostanie zniesiony. Poinformował o tym  pełnocmmocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister Infrastruktury Marcin Horała. 

  Tymczasem władze Zjednoczonego Królestwa poinformowały, że w poniedziałek 18 stycznia o godzinie 4.00 rano wejdzie w życie obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa dla osób wjeżdżających do Anglii. Test będzie musiał być wykonany w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy. Z obowiązku tego zwolnione będą m.in. dzieci poniżej 11 roku życia oraz przewoźnicy w ruchu towarowym i pasażerskim, przyjeżdżający z Irlandii, Wysp Normandzkich i wyspy Man, z którymi Wielka Brytania ma umowę o wspólnej przestrzeni podróżnej. 

  Test nie zwalnia z izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, w tym z Polski, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu. Obowiązkowa izolacja po przyjeździe do Anglii wynosi 10 dni, ale można ją skrócić, jeśli wykona się kolejny odpłatny test w piątym dniu po przekroczeniu granicy. 

  Z informacji brytyjskiego ministerstwa transportu wynika, że od piątku brak testu wykonanego przed wjazdem do Anglii będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów.

  Wprowadzenie obowiązku posiadania testów w ubiegłym tygodniu zapowiedział minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps. Decyzja odnosi się tylko do przyjazdów do Anglii, ale Shapps mówił, że podobne wymogi mają wprowadzić też władze Szkocji i Walii oraz że są prowadzone rozmowy w tej sprawie z rządem Irlandii Północnej.

   

  Zobacz najnowsze