Gdańsk 2 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Na lotnisku testy zwalniające z kwarantanny

  2021-04-30, 08:00

  Główne zdjęcie
  Szybkie testy antygenowe zrobisz w terminalu pasażerskim w godzinach 4.30-6.00 i 12.00-19.00. Priorytet dla odlatujących. Zobacz zasady kwarantanny i pobierz kartę do wypełnienia.

  KARTA LOKALIZACYJNA DO POBRANIA TUTAJ 

  TESTY

  Zgodnie z rozporządzeniem polskiego rządu, od 30 marca 2021, podróżujący do Polski z krajów Strefy Schengen i spoza niej, mogą się zwolnić z 10-dniowej kwarantanny wykonując test w ciągu 48 godzin od przyjazdu do Polski. Spowodowało to duże zainteresowanie pasażerów możliwością wykonania testów antygenowych bezpośrednio po wylądowaniu na gdańskim lotnisku. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w Porcie Lotniczym Gdańsk pracują dwa laboratoria, wykonujące testy antygenowe zarówno wyjeżdżającym jak i powracającym do kraju.

  Pasażerowie mogą korzystać z usług Przychodni HMS Assistance, która pracuje na lotnisku przez 7 dni w tygodniu od godziny 4.30 do 6.00 rano. Natomiast laboratorium Diagnostyki jest otwarte od 12.00 do 19.00. Obie firmy deklarują, że w ramach swoich możliwości, będą testować także poza wskazanymi godzinami. Czas pracy obu laboratoriów jest na bieżąco aktualizowany na stronie lotniska, iInformacji udziela także Informacja Turystyczna i Lotniskowa tel. +48 525 673 531

  Ceny testów antygenowych w obu laboratoriach to 160 zł od poniedziałku do piątku i 200 złotych w weekendy. 

  UWAGA: Osoby odlatujące z Gdańska mają pierwszeństwo w wykonaniu testu na lotnisku. 

   

   

  HMS ASSISTANCE

   

   

  Koszt badania w HMS Assistance na obecność koronawirusa to160 złotych od poniedziałku do piątku, a 200 złotych w soboty i niedziele. Preferowana forma płatności kartą. Możliwa jest również zapłata gotówką. Paragon z nazwą usługi „test covid” wystawiany jest bezpośrednio po badaniu, natomiast czas oczekiwania na fakturę to 7 dni roboczych. Chęć otrzymania faktury prosimy zgłaszać przed badaniem. Prosimy o dostarczenie wizytówki lub wydruku z danymi do faktury. 

  Chętni mogą też wykonać testy antygenowe w HMS Assistance od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 17.00 w klinice HMS w Gdyni, ul. Pułaskiego 6, a wymazy PCR od godz. 7:00 do 14:00.

  Firma HMS Assistance otworzyła nową przychodnię i nowy punkt testowania w Gdańsku przy ul. Wita Stwosza 58.  Chętni mogą wykonać testy na koronawirusa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00. 

   

   

  DIAGNOSTYKA 

   

  Laboratorium Diagnostyka pracuje na lotnisku 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00-19.00. Diagnostyka robi testy zarówno dla przylatujących z krajów Strefy Schengen jak i non-Schengen oraz dla wylatujących z Gdańska. 

  Informacje na temat testów wykonywanych przez Diagnostykę można uzyskać też pod numerami infolinii Diagnostyki: tel. kom. +48 798 764 620 (PN-PT, godz. 8.00-16.00) i tel. stacjonarny +58 500 85 58 (PN-PT, 7.00-8.00 i 16.00-18.00) lub pisząc na adres informacja.gdynia@diag.pl.

  Wykonanie testu antygenowego w Diagnostyce kosztuje 160 złotych od poniedziałku do piątku, a w weekendy 200 złotych. Płatność jest możliwa zarówno kartą jak i gotówką w polskich złotych. Po rejestracji i pobraniu materiału do badań, pasażerowie otrzymują wynik w postaci elektronicznego dostępu do platformy wyniki.diag.pl. Przy rejestracji trzeba mieć dokument tożsamości i przekazać aktualny adres i numer telefonu. Każdy, kto będzie chciał fakturę, powinien to zgłosić przy rejestracji i zakupie usługi. 

  Nie trzeba się wcześniej rejestrować na testy. 

  W Porcie Lotniczym Gdańsk wymazy są pobierane i wydawane wyniki w ambulatorium, które mieści się w terminalu pasażerskim T2, koło punktu odprawy bagażowej Check-in nr 1. 

   

  ZASADY KWARANTANNY I ZWALANIAJĄCYCH Z NIEJ TESTÓW

  Podróżujący z krajów Schengen, Polacy i obcokrajowcy, by zwolnionić się z 10-dniowej kwarantanny, powinni wykonać test na koronawirusa i negatywny wynik okazać po wylądowaniu w Polsce funkcjonariuszowi Straży Granicznej na lotnisku. W ten sposób nie zostaną skierowani na kwarantannę. Test powinien zostać wykonany za granicą i nie może upłynąć więcej niż 48 godzin od otrzymania jego wyniku do przekroczenia polskiej granicy. Jeśli jednak pasażer z Schengen nie wykona testu przed przekroczeniem granicy, to po przylocie zostanie objęty kwarantanną i wpisany do systemu sanitarnego. Istnieje możliwość zwolnienia się z tej izolacji, jeśli w ciągu 48 godzin, już po przyjeździe do Polski, wykona się test (PCR lub antygenowy). Im szybciej zostanie wykonany, tym szybciej  kwarantanna zostanie skrócona. Taki test można zrobić na lotnisku. Wynik negatywny jest umieszczany bezpośrednio w systemie przez obsługę laboratorium. 

  Podróżujący spoza Strefy Schengen i krajów Unii Europejskiej nie powinni robić testu za granicą, bo on nie zwolni ich z kwarantanny. Po przyjeździe do Polski automatycznie zostaną objęci izolacją. Będą jednak mogli ją skrócić, jeśli już w kraju, w ciągu 48 godzin, wykonają test (PCR lub antygenowy). Im szybciej test zostanie wykonany, tym szybciej kwarantanna zostanie skrócona. Taki test można zrobić na lotnisku. Wynik negatywny jest umieszczany bezpośrednio w systemie przez obsługę laboratorium.

  Po powrocie do Polski, przed kontrolą Straży Granicznej, należy wypełnić specjalną kartę lokalizacyjną (inną niż pasażer wypełnia w samolocie). By skrócić czas oczekiwania na kontrolę graniczną i usprawnić ten proces, polecamy wydrukować i wypełnić kartę przed podróżą. 

  KARTA DO POBRANIA TUTAJ 

  Testów nie muszą wykonywać i nie będą podlegać obowiązkowej kwarantannie przyjeżdżający do Polski, którzy mają zaświadczenia o pełnym, dwudawkowym zaszczepieniu oraz o tym, że przechorowali koronawirusa zarówno w domu jak i w szpitalu nie dalej niż 6 miesięcy od podróży. 

  Zasady w sprawie kwarantanny i testów dotyczą zarówno transportu zbiorowego, czyli podróży lotniczych, morskich, kolejowych i autokarowych, ale także podróży prywatnymi samochodami. 

  Testów nie trzeba wykonywać podróżując drogą lotnczą po Polsce.

  Przepisy o kwarantannie obowiązują do 7 maja. Rząd je jednak każdorazowo przedłuża.

   

  Zobacz najnowsze