Zakaz lotów międzynarodowych przedłużony do 16 czerwca AKTUALIZACJA

2020-06-05, 14:00

A A A
Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe rozporządzenie Rady Ministrów ograniczające międzynarodowy ruch lotniczy o kolejnych 10 dni.

Aktualizacja 5 czerwca 2020 

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia. Zakaz obowiązuje od 15 marca i został po raz kolejny przedłużony. 

22 maja 2020 

Zakaz ruchu lotniczego na terenie Polski przedłużono do 31 maja, a loty międzynarodowe wstrzymano do 6 czerwca. Resort infrastruktury przygotował kolejny projekt rozporządzenia ograniczający ruch lotniczy.  "Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych" – napisano w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja 2020 roku.

Rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe. Wyjątkiem są statki powietrzne wykonujące loty między innymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na zlecenie osoby fizycznej oraz czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. Możliwe są także rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty, albo loty samolotów posiadających do 15 miejsc pasażerskich, które wykonują rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów.

Zobacz ROZPORZĄDZENIE 

Zobacz najnowsze