Gdańsk 15 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Hiszpania i Chorwacja łagodzą zasady wjazdu 

  Poniedziałek, 13:30

  Główne zdjęcie
  Do Hiszpanii bez testu na koronawirusa polecą zaszczepieni i ozdrowieńcy. Chorwacja honoruje nawet jedną dawkę szczepionki. Z Gdańska polecicie do Barcelony, Alicante i Malagi oraz do Splitu i Zadaru.

   

  HISZPANIA 

  Do tej pory pasażerowie wybierający się z Polski do Hiszpanii musieli okazać negatywny wynik testu PCR na Covid-19 wykonanego na 72 godziny przed podróżą oraz wypełnić specjalny formularz wjazdowy. Od dzisiaj granicę hiszpańską mogą przekraczać podróżni posiadający negatywny wynik szybszego i tańszego testu antygenowego wykonanego na 48 godzin przed wjazdem do Hiszpanii. Nie trzeba robić testu, jeśli ma się potwierdzenie odbycia pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19 (14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki) lub dokument poświadczający przebycie choroby (nie dawniej niż 180 dni przed przyjazdem). Polacy nadal muszą mieć przy sobie formularz wjazdowy. 

  Podróżujący do Hiszpanii powinni posiadać jeden z następujących dokumentów: 
  •    Zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko Covid-19 — uznawane będą zaświadczenia, zgodnie z którymi upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie. 
  •    Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 — uznawane będą zaświadczenia wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii; uznawane będą rodzaje testów wykonywanych techniką NAAT wykrywające RNA koronawirusa (np. RT-PCR) lub testy antygenowe (uwzględnione na wspólnym wykazie szybkich testów antygenowych publikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01); zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu, wskazanie kraju, którym przeprowadzono test. 
  •    Zaświadczenia o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu NAAT oraz wskazanie kraju, którym przeprowadzono test.

   


  CHORWACJA 

  Granicę chorwacką bez żadnych obostrzeń mogą przekraczać posiadacze unijnego zielonego certyfikatu, który otrzymuje się m.in. po odbyciu pełnego cyklu szczepień czy przechorowaniu Covid-19. Oprócz przyjezdnych zaszczepionych dwiema dawkami, zwolnione z kwarantanny są także osoby, które zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki.  Z kwarantanny zwolnione są osoby legitymujące się negatywnym wynikiem testu na obecność wirusa i dzieci do momentu ukończenia 12 lat. 

  Granicę państwową Chorwacji przekroczyć mogą osoby, które:
  •    okażą nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE;
  •    posiadają zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło minimum 14 dni;
  •    przeszły Covid-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni; w takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki;
  •    przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni;
  •    przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni;
  •    przebyły Covid-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy Chorwacji; UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.
  •    posiadają unijny cyfrowy zielony certyfikat Covid-19;
  •    dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

  Osoby, które nie spełniają żadnego z ww. wymogów zostaną zobowiązane do odbycia kwarantanny (10 dni). Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji, tj. przesłaniu go na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium Chorwacji i otrzymaniu stosownego sms-owego potwierdzenia od chorwackich służb.


   

  Zobacz najnowsze