Gdańsk -1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Port Lotniczy Gdańsk i Welcome Airport Services dla rozwoju cargo

  2022-05-31, 12:00

  Główne zdjęcie

  © Krzysztof Mystkowski/KFP

  Welcome przejmuje obsługę frachtu lotniczego na gdańskim lotnisku.

  Dziś podpisana została umowa w tej sprawie. Swoje podpisy złożyli: Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk oraz Piotr Wieczorek prezes Welcome Airport Services i Marcin Osowski wiceprezes Welcome AS. W wydarzeniu uczestniczył Marcin Horała Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP. 


  „W ostatnim okresie obserwujemy rozwój sektora cargo, także na gdańskim lotnisku. To jeden z niewielu pozytywnych skutków pandemii koronawirusa. Cieszą nas sukcesywne wzrosty w liczbie przewożonych ładunków i przesyłek kurierskich. Liczymy na to, że będzie ich coraz więcej. Podpisujemy dziś umowę na zlecenie obsługi cargo przez firmę Welcome Airport Services i mamy nadzieję, że jej kontakty i zaangażowanie, także na innych lotniskach, wpłyną na rozwój cargo w Gdańsku” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

  „Cieszymy się, że dobra współpraca między Portem Lotniczym Gdańsk a Welcome Airport Services materializuje się właśnie w przejęciu obsługi cargo. Jestem przekonany, że zarówno potencjał gospodarczy Pomorza, jak i nasze możliwości obsługi towarów drogą lotniczą praktycznie na całym świecie, w krótkim czasie przełożą się na stabilną i atrakcyjną ofertę logistyczną. Będzie to również dodatkowy impuls pojawienia się w Gdańsku nowych linii lotniczych i kierunków, do których będzie można dolecieć bezpośrednio” – powiedział Marcin Osowski wiceprezes Welcome Airport Services. 

  „Intencją obu stron jest rozwój sektora cargo w Porcie Lotniczym w Gdańsku. To również duży krok w rozbudowie rynku frachtu lotniczego w północnej Polsce. Pomorze ma ogromy potencjał gospodarczy, specjalne strefy ekonomiczne, gdzie bardzo dobrze funkcjonuje transport intermodalny. Ten rodzaj logistyki znakomicie wpisuje się w plany rozwojowe naszej firmy” – dodał Jarosław Rogowski dyrektor Pionu Cargo Welcome Airport Services.

  Welcome Airport Services przejmie w Gdańsku świadczenie usług w zakresie obsługi ładunków lotniczych, a także terminal cargo wraz z jego wyposażeniem i powierzchniami magazynowymi. Podpisana umowa pomiędzy portem a agentem uruchamia proces ubiegania się o odpowiednie certyfikaty zezwalające na obsługę cargo. Pełne przejęcie zadań przez Welcome planowane jest w październiku bieżącego roku. 

  Przez 5 lat (2017-2021) poziom obsługi cargo na gdańskim lotnisku wzrósł o ponad 165%. W 2017 roku obsłużyliśmy 5 549 ton ładunków i przesyłek kurierskich, a w 2021 roku 9 171 ton. Do Gdańska z przesyłkami latają samoloty firm kurierskich DHL, TNT i UPS. Pozostałe przesyłki zabierają samoloty rejsowe linii LOT, SAS, Lufthansa, Finnair i Norwegian. Wśród przewożonych drogą lotniczą towarów dominują kosmetyki, parafarmaceutyki, części samochodowe i do statków, transportowane są także ubrania i produkty spożywcze wymagające krótkiego czasu dostawy. 
   

  Zobacz najnowsze