Gdańsk 18 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  5 lat lotów KLM z Gdańska do Amsterdamu

  2022-05-16, 16:00

  Główne zdjęcie

  © Kamil Cisoń Port Lotniczy Gdańsk

  Holenderskie Linie KLM i Port Lotniczy Gdańsk świętują 5 rocznicę inauguracji połączenia Gdańsk-Amsterdam. Z tej okazji uroczyście witaliśmy dziś podróżnych przylatujących ze stolicy Holandii i odlatujących z Gdańska. 

  Połączenie z Gdańska do Amsterdamu wystartowało 15 maja 2017 roku. Gdańsk był trzecim portem lotniczym w Polsce, po Warszawie i Krakowie, do którego latały holenderskie linie. Dziś Gdańsk stanowi ważny europejski kierunek w siatce KLM. Połączenia do Amsterdamu realizowane są trzy razy dziennie przez najnowszy samolot we flocie KLM. Trasa Gdańsk-Amsterdam cieszy się coraz większą popularnością, liczba pasażerów stale rośnie i w pierwszym kwartale 2022 roku przekroczyła o 12% poziom sprzed pandemii. 

  Z bezpośrednich lotów do Amsterdamu trzy razy dziennie korzystają zarówno zagraniczni turyści odwiedzający Gdańsk, jak i gdańszczanie oraz mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują do stolicy Holandii, a potem po przesiadce dalej w świat. Dogodny rozkład godzinowy lotów umożliwia pasażerom z Gdańska korzystanie z pełnej oferty w globalnej siatce połączeń przewoźnika. W obecnym sezonie letnim samolotami KLM można dolecieć do 167 miast na całym świecie.

  „Dziś świętujemy jubileusz 5 lat od dnia, kiedy to 15 maja 2017 roku samolot KLM wylądował po raz pierwszy na lotnisku w Gdańsku, inaugurując rejsowe połączenie między stolicą Pomorza a Amsterdamem. Od tego czasu, z dumą obserwujemy stale rosnącą liczbę podróżnych i zaufanie klientów do naszej marki. Rozwój nowej trasy od początku odbywał się dynamicznie. Początkowa oferta obejmowała siedem lotów tygodniowo, ale prognozy popytu i współczynnik wykorzystanych miejsc wyglądały tak obiecująco, że już po dwóch miesiącach od inauguracji podjęliśmy decyzję o podwojeniu liczby połączeń. Dziś podróżni mogą korzystać aż z trzech lotów dziennie o różnych porach, co oznacza pełen dostęp do całej siatki połączeń KLM, z wygodną przesiadką w porcie bazowym w Amsterdamie. Dogodny rozkład umożliwia też klientom biznesowym jednodniowe podróże do Gdańska, jak i w drugą stronę, do Amsterdamu. Dzięki temu oba miasta mogą wygodnie kontynuować relacje gospodarcze i wielowiekową tradycję handlową wywodzącą się jeszcze z czasów Hanzy. Jesteśmy wdzięczni zespołowi gdańskiego lotniska za jego zaangażowanie i profesjonalne, codzienne wsparcie naszych operacji, którego efektem są spektakularne wyniki Portu Lotniczego Gdańsk, jak i nasz sukces w postaci rekordowej liczby pasażerów, która nie tylko osiągnęła poziom sprzed pandemii, ale przekroczyła go aż o 12%” – powiedział Frantisek Siling dyrektor Generalny Sprzedaży Air France i KLM w Polsce. 

   

  „5-letnia współpraca gdańskiego lotniska z linią lotniczą KLM układa się wzorcowo. Zawsze możemy liczyć na naszych partnerów. Byliśmy pod szczególnym wrażeniem działania KLM na początku pandemii koronawirusa, kiedy linia zaangażowała się w trwające wiele dni loty repatriacyjne, którymi mogli opuścić Polskę obywatele innych krajów. Zbudowane zaufanie do KLM widzimy w wynikach. W pierwszym kwartale tego roku (2022) z połączeń holenderskich linii lotniczych do Amsterdamu skorzystało ponad 12% więcej pasażerów niż w porównywalnym czasie przedpandemicznego roku 2019, który był rekordowy dla gdańskiego lotniska pod względem obsłużonych podróżnych. Obserwowana dynamika rozwoju pokazuje, że realizowane przez KLM połączenia ze stolicą Holandii są bardzo popularne i potrzebne” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

  Trasę Gdańsk-Amsterdam obsługuje także jeden z najnowszych samolotów w zasobach KLM, Embraer E195-E2. Dzięki zmodernizowanym silnikom i konstrukcji z lżejszych materiałów, energooszczędny samolot zużywa mniej paliwa, co przekłada się na obniżenie o 32% emisji CO2. Ponadto maszyna jest o 63% cichsza. To wyraz dbałości KLM o środowisko i zrównoważony rozwój.


  Na zdjęciu Embraer 175

  KLM jest najstarszą linią lotniczą na świecie działającą nieprzerwanie pod tą samą nazwą od prawie 103 lat. Linia dysponuje globalną siatką połączeń do wielu zakątków świata, która obecnie obejmuje 96 miast w Europie i 71 tras międzykontynentalnych. Podczas krótkiego europejskiego lotu, jak na trasie z Gdańska do Amsterdamu, na pasażerów czekają bezpłatne napoje i przekąski. Duży bagaż podręczny można przewieźć w cenie biletu. Podróżni mogą nadal korzystać z elastycznych zasad dotyczących zmiany planów podróży w związku z Covid-19. KLM oferuje również wiele ułatwień dotyczących formalności podróżnych, m.in. dzięki usłudze Ready to Fly, na wielu trasach KLM, wymagane szczepienia lub testy są weryfikowane jeszcze przed przyjazdem pasażera na lotnisko. Więcej informacji jest na klm.pl.  

  KLM rokrocznie zajmuje wysokie lokaty w rankingach lotniczych pod względem punktualności, bezpieczeństwa i troski o komfort pasażerów. W ostatnich latach, szczególną uwagę koncentruje na transformacji branży lotniczej w związku jej wpływem na klimat, inwestuje w energooszczędne samoloty, wykorzystuje zrównoważone paliwa lotnicze i podejmuje inne starania, aby minimalizować emisję CO2 i wpływ operacji lotniczych na środowisko naturalne. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Fly Responsibly
   

   

  Zobacz najnowsze