Gdańsk 6 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  5 miesięcy do wielkiego finału Ligi Europy w Gdańsku

  2019-12-27, 09:00

  Główne zdjęcie
  27 maja w ciągu kilku godzin do Gdańska może przylecieć kilkadziesiąt tysięcy kibiców europejskich klubów piłkarskich. To ogromna operacja logistyczna, do której od wielu miesięcy przygotowuje się gdańskie lotnisko.

  Finał Ligi Europy 2020 jest drugą po finale Ligi Mistrzów, najważniejszą i najbardziej prestiżową klubową imprezą piłkarską na Starym Kontynencie. Każdego roku miliony fanów futbolu na cały świecie śledzą dokonania zawodników europejskich drużyn, a także podążają za swoimi ulubieńcami po całej Europie, by dopingować ich w walce o najwyższe trofeum. 27 maja 2020 roku przyjadą na mecz do Gdańska. O tym, które drużyny zagrają w finale, dowiemy się kilka tygodni przed meczem. 

  Spodziewamy się, że do Gdańska może przylecieć kilkadziesiąt tysięcy fanów piłki nożnej. To może być nawet 100 dodatkowych operacji lotniczych w ciągu kilkunastu godzin. Lotnisko musi sprawnie obsłużyć przyloty, a potem odloty kibiców, a ponadto zadbać o ich bezpieczeństwo. Nie można bowiem wykluczyć, że fani nie będą pochodzić z zaprzyjaźnionych klubów. Dlatego już dziś wiadomo, że przyloty i wyloty kibiców jednej drużyny będą obsługiwane w terminalu pasażerskim T1, a drugiej grupy w terminalu T2 gdańskiego lotniska. Spodziewamy się także samolotów z drużynami, organizatorami UEFA, jej sponsorami i partnerami.

  „Nad tą operacją pracujemy już od ponad roku. Musimy być przygotowani na najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane scenariusze. To bardzo duże wyzwanie dla Portu Lotniczego Gdańsk pod kątem obsługi pasażerów, dostępności sprzętu i personelu” – powiedziała Iwona Tomczyńska kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

  Podczas finału w Baku w 2019 roku kibiców na mecz przywiozło tylko 8 wyczarterowanych samolotów. Dwa lata wcześniej do Sztokholmu poleciało dodatkowych 36 maszyn, a w Turynie w 2014 roku było 58 rejsów. W Gdańsku w 2020 roku może ich być nawet 100. 

  Organizację finału Ligi Europy 2020 UEFA przyznała Gdańskowi w 2018 roku. W uzasadnieniu decyzji organizacja piłkarska wskazała na Stadion Energa Gdańsk, który jej zdaniem jest jednym z najlepszych obiektów sportowych w Europie. Finał Ligi Europy to druga bardzo ważna impreza piłkarska w historii Gdańska i Stadionu Energa Gdańsk. W 2012 roku rozegrano tu mecze w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, zorganizowanych w Polsce i na Ukrainie. „Nie da się porównać logistycznej skali obu przedsięwzięć. W 2012 roku w Gdańsku podczas trwającej miesiąc imprezy były rozgrywane cztery mecze drużyn narodowych. Obsłużyliśmy wówczas dodatkowo około 230 tys. pasażerów. Teraz może ich być nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej jednego dnia i mogą być ze sobą mocno skonfliktowani, co ma duże znaczenie dla zapewnienia im bezpieczeństwa” – dodała Iwona Tomczyńska z Portu Lotniczego Gdańsk.   

  Mecz finałowy Ligi Europy zacznie się 27 maja 2020 roku o godzinie 21.00, a zakończy około 23.00. Sprzedaż biletów będzie prowadziła UEFA. Ambasadorami finału zostali: piłkarz gdańskiej Lechii Sławomir Peszko, były zawodnik tego klubu Sebastian Mila i były trener Bogusław Kaczmarek. 

  Zobacz najnowsze