Gdańsk 10 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Biblioteka Gdańska PAN świętuje 425 urodziny

  2021-06-21, 18:00

  Główne zdjęcie
  Sponsorem jubileuszu jest Port Lotniczy Gdańsk. 

  ANIMACJA NA TEMAT POWSTANIA BIBLIOTEKI GDAŃSKIEJ ZOBACZ

  Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii nauk uruchomiła serwis informacyjny, w którym różne osoby opowiadają o jubilatce i jej tajemnicach. Można się dowiedzieć się m.in. o tym, jak pierwszego donatora biblioteki sztorm wyrzucił u ujścia Wisły; kim są czytelnicy, którzy codziennie odwiedzają to miejsce; gdzie w sieci szukać otwartych zbiorów Biblioteki Gdańskiej; co będzie zawierać wydawnictwo jubileuszowe; jakie atrakcje zaplanowano w roku rocznicowym i co będzie prezentem urodzinowym dla biblioteki, a właściwie dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów.

  "Port Lotniczy Gdańsk jest mecenasem gdańskiej i pomorskiej kultury. Od lat wspieramy ciekawe przedsięwzięcia kulturalne. Mamy taka perłę jak Biblioteka Gdańska, która jest z nami 425 lat na tej ziemi, więc czywiste jest, że pomagamy takiej instytucji. Zaszczytem jest być sponsorem takiego pięknego jubileuszu" - powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

  ZOBACZ VIDEO 


  Tomasz Kloskowski 

  Obchody roku jubileuszowego istnienia Biblioteki Gdańskiej miały rozpocząć się z początkiem 2021 roku. Niestety, świętowanie uniemożliwiła pandemia, uroczystości zostały więc rozpisane na okres od czerwca 2021 do czerwca 2022 roku. Oficjalna strona obchodów: 425latpanbg.pl.

  Biblioteka Gdańska została założona przez gdański Senat w 1596 roku. Dokładnie 425 lat temu, 22 czerwca 1596 roku oficjalnie i uroczyście otwarto Bibliotheca Senatus Gedanensis, czyli Bibliotekę Rady Miasta Gdańska, której kontynuatorką jest PAN Biblioteka Gdańska. W pierwszym katalogu ksiąg Biblioteki Senatu Gdańskiego zapisano, że książnica powstała po to, aby dzieła „z powodu niedbałości i niesprawiedliwości ludzi bądź czasów” nie zostały oddane „niezasłużenie […] na pastwę zapomnienia i zagłady, służyły i zostały przekazane następnym pokoleniom – ocalone i nienaruszone”. W katalogu inwentarzowym znajduje się dziś ponad milion pozycji, wiele tak unikatowych, jak średniowieczne woskowe tabliczki i spisany ręcznie mszał krzyżacki, pierwszy drukowany atlas morski, kolekcja druków muzycznych Georga Knoffa, kolekcja wszystkich drukowanych dzieł Jana Heweliusza, fotografie XIX-wiecznego Gdańska odbite na papierze solnym czy pamiątki po majorze Henryku Sucharskim i materiały dotyczące obrony Westerplatte. Każdego roku ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej korzysta ponad 10 tys. czytelniczek i czytelników. Zbiory biblioteki są adresowane przede wszystkim do: badaczy, doktorantów, studentów, dokumentalistów, przewodników turystycznych, artystów, dziennikarzy czy osób zainteresowanych zgłębianiem wiedzy. 

  Na dzisiejszych ziemiach polskich tylko krakowska Biblioteka Jagiellońska, publicznie dostępna, jest starsza niż gdańska. 

  Grafika przedstawia wnętrze pierwszej siedziby Biblioteki Gdańskiej, która mieściła się w kompleksie pofranciszkańskim, dziś Muzeum Narodowe w Gdańsku. Pochodzi z dzieła: Reinhold Curicke, Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung (Opis historii miasta Gdańska),1687, rysunki Petera Willera; z kolekcji PAN Biblioteki Gdańskiej.

  Zobacz najnowsze