Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Branża lotnicza pisze do premiera i ministra infrastruktury

  2021-08-23, 15:00

  Główne zdjęcie
  List otwarty dotyczy drastycznej podwyżki opłat związanych z zapewnieniem służb żeglugi powietrznej w Polsce, a w szczególności w polskich lotniskach regionalnych.

  Przedstawiciele branży lotniczej w liście otwartym do premiera i ministra infrastruktury żądają nie przenoszenia na pasażerów kosztów Covid poprzez podnoszenie opłat dla linii lotniczych, co w konsekwencji spowoduje wzrost cen biletów oraz nie faworyzowania pasażerów odlatujących z Lotniska Chopina kosztem pasażerów odlatujących z innych polskich portów regionalnych. 

  Pełen tekst listu otwartego: 

  "Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał do zarządzających portami lotniczymi w Polsce oraz do przewoźników lotniczych operujących w Polsce zrewidowany „Plan skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2020-2024”.

  Zapisy tego dokumentu są dla wszystkich interesariuszy biznesu lotniczego ogromnym zaskoczeniem i stoją w jawnej sprzeczności z deklaracjami wsparcia odbudowy rynku lotniczego w Polsce na skutek pandemii COVID-19 i wsparcia dla polskich lotnisk regionalnych. Niszczą również podstawowe zasady polityki spójności Unii Europejskiej, której celem jest wyrównywanie warunków ekonomicznych i społecznych w regionach Wspólnoty.

  Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pobiera dwie opłaty związane z zapewnieniem służb żeglugi powietrznej w Polsce. Są nimi: opłata terminalowa (ang. Terminal Navigation Charges) czyli stawka pobierana przez PAŻP za obsługę samolotów podczas startu i lądowania na każdym lotnisku. Oraz opłata trasowa (ang. Enroute Navigation Charges) pobierana za każdy lot samolotu w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez służby kontroli ruchu lotniczego (uzależniona od pokonywanego dystansu w przestrzeni powietrznej).

  W  Polsce od kilku lat obowiązują dwie strefy pobierania opłat terminalowych: 
  a)    pierwsza dla Głównego Portu Lotniczego  – PL im. F. Chopina w Warszawie;
  b)    druga dla wszystkich pozostałych, trzynastu certyfikowanych Portów Lotniczych Regionalnych.

  W przedłożonej propozycji w sposób drastyczny, nierównomierny i niekonkurencyjny zaproponowano podwyższenie od 1 stycznia 2022 r. opłat:
  1)    terminalowej (dotyczy pojedynczej operacji lotniczej):
  a)    dla Portu Lotniczego im. F. Chopina z kwoty 343,08 zł w roku 2021 do kwoty 524,58 zł – wzrost o 181,50 zł (wzrost o 53 %); 
  b)    dla Portów Lotniczych  Regionalnych z kwoty 791,12 zł dla roku 2021 do kwoty 1.347,76 zł – wzrost o 556,64 zł (wzrost o 70%);
  2)    trasowej – z kwoty 195,70 zł dla roku 2021 do kwoty 245,81 zł – wzrost o 50,11 zł (wzrost o 26%).

  Tak drastyczna podwyżka wpływa na utratę konkurencyjności polskiego rynku lotniczego w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, a także wpłynie na pozbawienie konkurencyjności polskich Portów Lotniczych Regionalnych. To zaś spowoduje niewykorzystanie ich przepustowości, a także bezpośrednio będzie wpływać na zablokowanie odbudowy lotnictwa i ruchu pasażerskiego po pandemii COVID-19.

  Już wcześniej (przed pandemią COVID-19) obowiązujące opłaty w Polsce zasadniczo dyskryminowały polskie Porty Lotnicze Regionalne, gdyż w 2019 roku średnia stawka opłaty terminalowej w Europie wynosiła 166 EUR, gdy dla Portu Lotniczego im. F. Chopina  opłata wynosiła 90 EUR, a dla polskich lotnisk regionalnych 181 EUR.

  Zwracamy również uwagę, że dominującym w Europie jest system JEDNEJ STREFY poboru opłaty terminalowej dla wszystkich lotnisk w danym kraju (83% państw), co zwiększa konkurencyjność krajowego rynku lotniczego w stosunku do innych (przede wszystkim ościennych – Niemcy, Czechy, kraje bałtyckie) systemów krajowych. Porównanie sprzed pandemii COVID-19 trzech (z 5) krajów, w których obowiązywała więcej niż jedna strefa poboru opłat terminalowych wskazuje, że:
  a)    we Włoszech różnica w opłacie między pierwszą a drugą strefą wynosiła ok. 7 EUR;
  b)    we Francji różnica w opłacie między pierwszą a drugą strefą wynosiła 40 EUR;
  c)    w Polsce różnica w opłacie między pierwszą a drugą strefą wynosiła 91 EUR 

  Zgodnie z nową propozycją różnica w opłacie między strefami wyniesie 823,18 zł czyli 185 EUR i będzie najwyższą w Europie! 

  Nie tylko pozbawi to polskie regionalne Porty Lotnicze możliwości odbudowy gigantycznych strat w okresie po pandemii, ale również zmniejszy w ogóle konkurencyjność naszego rynku lotniczego.

  Proponowana podwyżka opłat nie tylko spowoduje ograniczenie oferowania linii lotniczych z polskich Portów Lotniczych Regionalnych, ale też najpewniej zostanie przerzucona na pasażerów poprzez podniesienie cen biletów lotniczych. 

  Czy naprawdę w obecnych czasach chcecie Państwo dodatkowo „opodatkować” pasażerów polskich portów regionalnych?

  Podpisani poniżej: linie lotnicze, porty lotnicze, touroperatorzy i inni interesariusze polskiego rynku lotniczego, reprezentując również miliony naszych pasażerów, PROTESTUJEMY przeciwko przerzucaniu na nas po raz kolejny kosztów pandemii COVID-19 i dyskryminowanie w szczególny sposób polskich portów regionalnych.

  Licząc na wsparcie odbudowy branży lotniczej w Polsce i zrozumienie specyfiki prowadzonej przez interesariuszy rynku lotniczego działalności, deklarujemy wolę ścisłej współpracy przy przygotowaniu nowych, zmienionych zasad, które będą stanowiły czynnik rozwojowy nie tylko o znaczeniu regionalnym, ale przede wszystkim ogólnopolskim.

  Sygnatariusze Apelu:

  1.    Tomasz Kloskowski – Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk
  2.    Leszek Chorzewski – p.o. Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Modlin
  3.    Anna Midera – Prezes Zarządu Portu Lotniczego Łódź
  4.    Dariusz Kuś – Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław
  5.    Tomasz Moraczewski – Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz
  6.    Maciej Dziadosz – Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów
  7.    Tomasz Kądziołka – Prezes Zarządu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury
  8.    József Váradi – Prezes Zarządu Wizzair Group
  9.    Michał Kaczmarzyk – Prezes Zarządu Ryanair Sun S.A. (Ryanair Group) 
  10.    Andrzej Kobielski - Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy Enter Air
  11.    Ton Jochems - Senior Manager Groundservices KLM Cityhopper
  12.    Grzegorz Polaniecki - Członek Zarządu, Dyrektor Generalny Enter Air 
  13.    Jan Szczepkowski – Prezes Zarządu SprintAir
  14.    Jarosław Chłopecki – Wiceprezes Zarządu SprintAir
  15.    Piotr Henicz - Wiceprezes Zarządu Biura Podróży ITAKA
  16.    Maciej Nykiel - Prezes Zarządu Biura Podróży Nekera Sp. z o.o.
  17.    Grzegorz Baszczyński – Prezes Zarządu Biura Podróży Rainbow Tours
  18.    Piotr Henicz - Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Turystyki
  19.    Wojciech Piotr Skwirowski – Prezes Zarządu Fundacji Polskie Niebo
  20.    Tomasz Buraś – Prezes Zarządu DHL Express (Poland)
  21.    Jan Szczepkowski – Prezes Zarządu SprintAir Cargo
  22.    Jarosław Chłopecki – Wiceprezes Zarządu SprintAir Cargo
  23.    Piotr Henicz - Wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki

   

  Zobacz najnowsze