Gdańsk -1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • Change languageSprache ändernизменить языкZmień język

  Branża lotnicza pisze drugi List Otwarty do Premiera

  2020-06-26, 09:00

  Główne zdjęcie

  © Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk, fot:Szymon Kuniniec

  Szefowie lotnisk i linii lotniczych oraz przedstawiciele branży turystycznej zarzucają rządowi chaotyczne działania w podejmowaniu decyzji o częściowym przywróceniu ruchu granicznego. Apelują o przedstawienie planu, którym kieruje się rząd podejmując decyzje związane z zamykaniem lub otwieraniem granic wybranych krajów.

  „Wydawało nam się, że zadaniem rządu jest tworzenie warunków do rozwoju kraju, a nie jego dewastacja. Brak jasnych kryteriów i strategii zawsze tworzy chaos. Swoim działaniem burzone są nasze plany powrotu do normalnej działalności. Efekt braku strategii dla naszych biznesów za chwilę będzie można porównać do kolejnej fali epidemii, tym razem może on jednak dotknąć tysiące miejsc pracy” – napisali w liście. 

  List Otwarty ma związek z decyzją Rady Ministrów o uruchomieniu 17 czerwca międzynarodowych połączeń lotniczych z wyłączeniem kilku europejskich krajów. Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się 16 czerwca, kilka godzin przed otwarciem lotów. Mimo wcześniejszych zapowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego o pełnym otwarciu przestrzeni powietrznej dla lotów w ramach Unii Europejskiej, rząd utrzymał zakaz lotów do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji oraz Portugalii. 

  „Czy naprawdę w ciągu tygodnia sytuacja zmieniła się aż tak drastycznie, żeby nie móc planować i ogłosić takiej informacji wcześniej? Z tego obrazu wyłania się chaos, w którym my tj. przedsiębiorcy branży lotniczej i turystycznej mamy odpowiedzialnie prowadzić biznes. Zapewniamy Pana Premiera, że w tych warunkach jest to niemożliwe. Wyrażamy ogromne rozczarowanie, że decyzja o przywróceniu ruchu granicznego, mimo że od dawna oczekiwana przez branżę turystyczną, lotniczą i inne podmioty gospodarcze została podjęta chaotycznie i bez żadnej strategii” – napisali sygnatariusze listu otwartego. 

  Przedstawiciele branży podkreślili, że lotniska, linie lotnicze, touroperatorzy nie są zakładami fryzjerskimi, które można otworzyć z dnia na dzień. „Ważne są dla nas jasno przyjęte kryteria, które umożliwią nam planowanie naszej działalności, a naszych pasażerów uwolnią od stresu związanego z niepewnością podróży. Musimy planować swoje działania na poszczególnych rynkach z dużym wyprzedzeniem. Porty Lotnicze muszą przygotować infrastrukturę i personel do latania w warunkach pandemii, linie lotnicze muszą uruchomić swoje systemy, w tym sprzedaży biletów, touroperatorzy muszą przygotować ofertę dla pasażerów, a pasażerowie muszą mieć czas, by zaplanować sobie podróż. To wszystko nie odbywa się z dnia na dzień tylko z tygodnia na tydzień czy z miesiąca na miesiąc” – czytamy w stanowisku branży lotniczej. 

  List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego podpisali szefowie polskich lotnisk regionalnych, biur podróży i właściciele linii lotniczych oraz Fundacji Polskie Niebo. 

  Pełna treść Listu Otwartego CZYTAJ TUTAJ

  11 czerwca 2020 w pierwszym liście otwartym do Premiera przedstawiciele branży lotniczej apelowali w sprawie zniesienia 50% limitów miejsc w samolotach, które nadal obowiązują. List przyniósł pozytywny efekt, bo 19 czerwca wicepremier Jadwiga Emilewicz poinformowała, że te ograniczenia zostaną zniesione od 1 lipca. 


   

  Zobacz najnowsze