Gdańsk 4 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • Change languageSprache ändernизменить языкZmień język

  Branża turystyczna znowu apeluje do premiera w sprawie swobody latania

  2020-09-15, 08:00

  Główne zdjęcie
  Przedstawiciele Zrzeszenia Agentów IATA, biur podróży, agencji turystycznych, polskich lotnisk i innym podmiotów branży turystycznej napisali list otwarty, w którym proszą o zminimalizowanie restrykcji rządowych w zakresie lotów międzynarodowych.

  „Apelujemy o zminimalizowanie ograniczeń dla transportu lotniczego i przywrócenie swobody w podróżowaniu, by zredukować dalsze negatywne skutki ekonomiczne dla branży turystycznej i gospodarki ogółem” – napisali do premiera sygnatariusze listu.

  „Mając na względzie konieczność stabilizacji biznesu i gospodarki pragniemy wyrazić zaniepokojenie wprowadzaniem tak szerokich restrykcji w ruchu lotniczym, jak w najnowszym Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Restrykcje zawarte w ww. Rozporządzeniu nie są w naszej opinii w pełni uzasadnione, a powodują, iż podróże lotnicze z perspektywy opinii publicznej stają się niebezpieczne. Transport lotniczy nie jest traktowany na równi z transportem lądowym mimo braku racjonalnych przesłanek, by takie różnice w traktowaniu wprowadzać. Wprowadzenie zakazu bezpośrednich lotów do 63 krajów, w tym wielu europejskich m.in. do Hiszpanii i Francji bez wątpienia pogorszy biznesowe funkcjonowanie linii lotniczych oraz agentów IATA” – głosi list otwarty.  

  Rozporzdzenie z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym  

  Czytaj także TUTAJ 

  „Nie ukrywamy, że branża turystyczna liczyła na ożywienie i wzrost poziomu sprzedaży we wrześniu do poziomu pomiędzy 30 a 40% wobec ubiegłorocznej sprzedaży. Niestety, na skutek opisanych powyżej restrykcji sprzedaż nie osiąga nawet poziomu 13%”. 

  Autorzy listu podkreślili, że zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, podróże samolotem są uznawane za jedne z najbardziej bezpiecznych przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, który obowiązuje od początku pandemii. „Wprowadzony zakaz obejmuje wyłącznie ten środek transportu (przyp. samolot), pozostawiając możliwość podróży za granicę pociągiem czy autokarem, w których reżim sanitarny nie jest przestrzegany z taką dokładnością, jak przy podróżach samolotem. W szczególności pasażerom tych środków transportu nie jest mierzona temperatura, a egzekwowanie obowiązku zasłaniania ust i nosa nie jest w pełni możliwe. Co więcej, w przypadku podróży samolotem przewoźnicy dbają o bezwzględne przestrzeganie obowiązujących zasad, a także przestrzegają wymogów w zakresie zbierania kart lokalizacyjnych, które pozwalają na skuteczne zlokalizowane osób, które mogły mieć bezpośredni kontakt z osobą zarażoną”. 

  „Niezmiernie ważnym jest również fakt, że podróż innymi niż samolot środkami transportu wydłuża czas podróży, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo kontaktu z osobami potencjalnie zarażonymi. Podróż samolotem na trasach zagranicznych eliminuje ten problem nie tylko ze względu na szybkość podróży, ale także ze względu na stosowane w samolotach filtry typu HEPA, które zatrzymują nawet 99,99% bakterii i wirusów, a nie są stosowane np. w pociągach czy autokarach, które nie są objęte Rozporządzeniem”. 

  Autorzy listu wskazali za ważną rolę branży turystycznej w gospodarce. „Zgodnie z raportem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, bezpośrednia wartość dodana wygenerowana przez branżę turystyczną wyniosła w samym 2018 r. 1,3% PKB. Branża turystyczna zapewnia miejsca pracy dla ponad 10 000 osób w Polsce.  „Pandemia spowodowała, że nasza nieustannie rozwijająca się branża spotkała się z największym kryzysem w historii, a kolejne ograniczenia w ruchu lotniczym mają bowiem przełożenie na rozwój biznesu i współpracę międzynarodową również w innych obszarach gospodarczych”. 

  Pod listem otwartym do premiera podpisali się i poparli go: 
  Jawahar Jyoti Singh Prezes Zrzeszenia Agentów IATA
  Piotr Szczucki, Sales Manager Poland, AIR WORLD SERVICES
  Łukasz Hajkowski, Sales Director Poland, AXA Partners
  Jerzy Ruszkowski, Pełnomocnik Zarządu, Blue Sky Travel
  Łukasz Habaj, Prezes Zarządu, eSky.pl
  Marian Szypuła, Wiceprezes Zarządu, eTravel
  Michał Wrodarczyk, Prezes Zarządu, Fru.pl
  Grzegorz Bosowski, Prezes Zarządu, Fly.pl
  Michał Kijewski, Wiceprezes, Fostertravel.pl
  Henryk Sobieraj, Dyrektor, Biuro Podróży GRYF
  Krzysztof Łuszcz, Właściciel, Infoloty.pl
  Karol Kozieł, Prezes Zarządu, Lucky2go.pl
  Kamil Lodziński, Założyciel, Fly4free.pl
  Leszek Chorzewski, p.o Prezes Zarządu, Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin
  Maciej Nykiel, Prezes Zarządu NEKERA
  Tomasz Kloskowski, Prezes, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
  dr Anna Midera, Prezes Zarządu, Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta
  Tomasz Kądziołka, Prezes Zarządu, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
  Paweł Cybulak, Właściciel, Pasazer.com
  Piotr Macierzyński, Prezes Zarządu START Parking
  Marcin Lis, Prezes Zarządu TravelTech
  Artur Kowalczyk, Prezes Zarządu, Tanie-Loty.pl
  Izabella Puchajda, Wiceprezes Zarządu, Travel Consulting
  Adam Tlatlik, Członek Zarządu, Tropical Sun Tours
  Marcin Nasternak, Członek Zarządu, WhyNotTRAVEL


   

   

  Zobacz najnowsze