Gdańsk -13 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • Change languageSprache ändernизменить языкZmień język

  Darmowe testy na koronawirusa na Islandii

  2020-11-20, 14:00

  Główne zdjęcie
  Władze wyspy zdecydowały, że dla osób wjeżdżających na jej teren, od 1 grudnia do 31 stycznia testy na koronawirusa będą bezpłatne. Z Gdańska będzie można polecieć do Rejkiawiku od 19 grudnia. 

  Obecnie podróżujący na Islandię mają po przyjeździe możliwość wyboru pomiędzy 14-dniową kwarantanną a poddaniem się podwójnemu testowi z 5–6-dniową kwarantanną. Badania na granicy kosztują obecnie 9000 koron islandzkich po rejestracji przed przylotem do tego kraju lub 11000 koron (około 250 zł), kiedy płatność jest dokonywana na granicy. Za obydwa testy płaci się tylko raz. Takie zasady obowiązują od połowy sierpnia. Ulegną zmianie 1 grudnia. 

  Minister Zdrowia Islandii zdecydował, że badania podróżnych na obecność COVID-19 na granicach mają być tymczasowo bezpłatne od 1 grudnia 2020 roku do 31 stycznia 2021 roku. Jest to zgodne z zaleceniami Głównego Epidemiologa kraju. Celem tej zmiany jest zachęcenie podróżnych do poddania się testom, a nie decydowania się na dwutygodniową kwarantannę. Władze Islandii liczą, że w ten sposób zmniejszy się prawdopodobieństwo wjeżdżania do kraju osób zakażonych. W notatce dla ministra Główny Epidemiolog Islandii wyraził zaniepokojenie, że niedawna eskalacja pandemii za granicą zwiększyła ryzyko zakażenia mieszkańców i przyjeżdżających na wyspę, którzy decydując się na 14-dniową kwarantannę, w praktyce jej nie przestrzegają.  

  Szczegóły TUTAJ 

  Z Gdańska do Rejkiawiku lata linia Wizz Air. Obecnie połączenie to jest zawieszone do 19 grudnia. 

  Zobacz najnowsze