Gdańsk 1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Do Anglii z tańszymi testami antygenowymi 

  2021-10-21, 11:00

  Główne zdjęcie
  Wielka Brytania znosi kolejne restrykcje dla zaszczepionych na Covid-19.

  Od 24 października w pełni zaszczepieni pasażerowie, przekraczający brytyjską granicę, mogą po przyjeździe na Wyspy zastąpić testy PCR tańszymi i szybszymi badaniami antygenowymi. Będzie można je wykonać już na lotnisku lub następnego dnia po przylocie. Akceptowane są wyłącznie testy ze specjalnej listy rządowej. 

  Koszty testów na lotniskach zaczynają się od 32 funtów, czyli około 175 zł. Można też zarezerwować wizytę w placówce, która przeprowadza testy i w tej wersji koszt zaczyna się od 19 funtów. Możliwe jest też samodzielne badanie. Wielka Brytania daje możliwość zamówienia pakietu testowego na wskazany adres w wybranym dniu. Badanie robi się samodzielnie, a następnie odsyła zdjęcia pakietu do placówki i po kilku godzinach otrzymuje się potwierdzenie wyniku. Ceny takiego pakietu testowego zaczynają się od 19 funtów. 

  Badanie należy wykupić przed wyjazdem i wykonać najpóźniej przed końcem drugiego dnia po wjeździe do Wielkiej Brytanii. Podróżni będą musieli posiadać przy sobie certyfikat pełnego szczepienia przeciw Covid-19 i wypełnić formularz wjazdowy na 48 godzin przed podróżą.

  Nowe zasady będą obowiązywały w pełni zaszczepionych dorosłych i ich dzieci, którzy przyjeżdżają do Anglii z krajów z zielonej listy ryzyka, w tm także z Polski. Jako dowód szczepienia uznawane są unijne certyfikaty Covid-19, zarówno papierowe jak i elektroniczne.

  Walia, Szkocja i Irlandia Półncna nadal wymagają testów PCR od zaszczepionych.

  Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nadal podlegają 10 dniowej kwarantannie i obowiązkowi wykonania testów: jednego przed wyjazdem i dwóch na miejscu. Należy wypełnić formularz lokalizacyjny, wykonać test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Ponadto należy zarezerwować i opłacić na rządowej stronie kolejne testy, na drugi i ósmy dzień pobytu.

  Od 1 października granicę Wielkiej Brytanii można przekroczyć wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Dowody osobiste nie są już akceptowane.

   

  Zobacz najnowsze