Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego 

  2021-07-17, 15:00

  Główne zdjęcie
  Osoby podróżujące do Polski samolotem, przed dokonaniem odprawy, są zobowiązane do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP). 

  Karta dostępna w formie elektronicznej zastępuje dotychczas stosowane karty papierowe. Jedynie w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego można kartę nadal wypełnić w postaci papierowej na pokładzie samolotu. 

  Kartę Lokalizacji Podróżnego (eKLP) wypełnia się najpóźniej przed startem odprawy poprzez rządową stronę zawierającą informacje związane z trwającą epidemią koronawirusa, w zakładce Informacje dla podróżujących, która jest dostępna TUTAJ.

  Administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego. W przypadku, gdyby na pokładzie samolotu znajdowała się osoba zakażona, Karta Lokalizacji Pasażera umożliwi szybkie dotarcie do osób, które z nią podróżowały, co z kolei pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. 

  Żeby wypełnić kartę, trzeba mieć dostęp do internetu i adres mailowy. Karta Lokalizacji Pasażera dostępna jest TUTAJ 

  Po kliknięciu w link pasażer zostanie poproszony o podanie adresu mailowego, a następnie odpowiedni link zostanie wysyłany na skrzynkę mailową. Wówczas można rozpocząć uzupełnianie informacji w karcie. 
   

  W KLP trzeba podać m.in. takie informacje jak:
  •    kraj, w którym rozpoczęła się podróż,
  •    numer lotu,
  •    data przylotu,
  •    imię i nazwisko,
  •    numer PESEL lub dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  •    dane do kontaktu (telefon, adres e-mail),
  •    adresy wszystkich miejsc, w których podróżny ma zamiar pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu w Polsce,
  •   informacja, czy podróżny posiada zaświadczenie, że jest ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną albo czy posiada negatywny wynik testu na koronawirusa (PCR lub antygenowy). 

  Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma potwierdzenie na swoją skrzynkę mailową. Potwierdzenie to można wydrukować lub pokazać obsłudze lotniska na urządzeniu mobilnym (telefon, tablet). 

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że rodzice lub krewni mogą wypełnić jeden formularz, ale tylko wówczas, gdy udają się w to samo miejsce. 

  Zobacz najnowsze