Francja i Hiszpania na liście krajów z zakazem lotów do Polski

2020-09-15, 21:30

A A A
Z Gdańska nie polecimy do Francji. Nadal obowiązuje zakaz podróży lotniczych do Hiszpanii. Zniesiono natomiast zakaz lotów na Maltę.

Rząd opublikował nowe rozporządzenie w sprawie lotów międzynarodowych. Wpisał 30 krajów, do których operacje lotnicze nie będą możliwe co najmniej przez dwa tygodnie. Obecne rozporządzenie obowiązywać będzie do północy 29 września. 

Rozporządzenie mówi: „Wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium: 
1) Belize; 
2) Bośni i Hercegowiny; 
3) Czarnogóry; 
4) Federacyjnej Republiki Brazylii; 
5) Królestwa Bahrajnu; 
6) Królestwa Hiszpanii; 
7) Państwa Izrael; 
8) Państwa Katar; 
9) Państwa Kuwejt; 
10) Państwa Libia; 
11) Republiki Argentyńskiej; 
12) Republiki Chile; 
13) Republiki Francuskiej; 
14) Republiki Gwatemali; 
15) Republiki Hondurasu; 
16) Republiki Iraku; 
17) Republiki Kolumbii; 
18) Republiki Kostaryki; 
19) Republiki Libańskiej; 
20) Republiki Malediwów; 
21) Republiki Mołdawii; 
22) Republiki Namibii; 
23) Republiki Panamy; 
24) Republiki Paragwaju; 
25) Republiki Peru; 
26) Republiki Surinamu; 
27) Republiki Zielonego Przylądka; 
28) Stanów Zjednoczonych Ameryki; 
29) Wielonarodowego Państwa Boliwia; 
30) Wspólnoty Bahamów”. 

Rozporządzenie mówi ponadto, że „zakazu nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe: 
1) na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów; 
2) o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze; 
3) realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 
4) wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; 
5) z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2. 

Minister właściwy do spraw zagranicznych ogłasza w dzienniku urzędowym tego ministra, w drodze obwieszczenia, wykaz państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań, o których mowa w ust. 2 pkt 5.”

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 w sprawie zakazów w ruchu lotniczym TUTAJ

W stosunku do rozporządzednia sprzed dwóch tygodni z listy krajów z zakazem lotów z/do Polski zniknęły: Malta, Albania, Luksemburg, Rumunia, Macedonia Północna, Kosowo, Kazachstan, Armenia, Meksyk, Dominikana, Ekwador, Republlika Południowej Afryki, Salwador, Indie i Suazi. Spośród tych krajów z Gdańska samoloty latają obecnie tylko na Maltę. 

Aktualna siatka połączeń z Gdańska:

Aarhus, Alicante (czasowy zakaz lotów), Ateny, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Cork, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kalamata, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Wiedeń, Wrocław; Ryanair 

Aberdeen, Alesund, Barcelona-El Prat (czasowy zakaz lotów), Bergen, Billund, Bodo, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Edynburg, Eindhoven, Goteborg, Hamburg, Haugesund, Kijów-Żulany, Kolonia-Bonn, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo, Mediolan-Bergamo,  Molde, Mykonos, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais (czasowy zakaz lotów), Rejkiawik-Keflavik, Stavanger, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku, Zaporoże; Wizz Air 

Kraków, Rzeszów, Warszawa; LOT 

Amsterdam KLM, Kopenhaga SAS; Frankfurt, Monachium Lufthansa; Oslo, Kopenhaga Norwegian 

Zobacz najnowsze