Gdańsk, 21OC

calendar_today 2019-08-22, 06:17 person

A A A

Gdańsk na drugim miejscu pod względem liczby pasażerów

Pierwszy jest Kraków, a kolejne miejsca zajęły Katowice i Modlin. W sumie w I półroczu tego roku polskie lotniska regionalne obsłużyły 13,7 mln pasażerów.

Statystyki ruchu pasażerskiego zebrał i opublikował Związek Regionalnych Portów Lotniczych. W trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych, od początku stycznia do końca czerwca br., z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało w sumie 13,7 mln podróżnych. To o ponad 950 tys. więcej (+7,5%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Było to najlepsze pierwsze półrocze w historii polskich portów regionalnych. W tym samym czasie średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach wg ACI Europe wyniosła 4,4%.
W pierwszym półroczu 2019 r. we wszystkich czternastu polskich portach lotniczych obsłużono ponad 22,3 mln podróżnych. Z tego 62% obsłużono w lotniskach regionalnych, a 38% na Lotnisku Chopina w Warszawie. 

W grupie polskich lotnisk regionalnych, które rocznie obsługują powyżej jednego miliona pasażerów, najwięcej pasażerów w  pierwszym półroczu 2019 roku skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie, było ich 3,80 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 2,46 mln podróżnych, trzecie były Katowice – 2,03 mln, następnie Wrocław– 1,64 mln, Modlin – 1,58 mln i Poznań – 1,03 mln. Liderem grupy, obsługującej poniżej jednego miliona, zostało lotnisko w Rzeszowie, gdzie obsłużono 363 tys. pasażerów. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem ok. 290 tys. pasażerów, następnie Bydgoszcz –196 tys., Lublin - 166 tys., Łódź - 111 tys., Olsztyn - 65 tys. i Zielona Góra – 11 tys.

Liderem wzrostu liczby pasażerów w pierwszym półroczu bieżącego roku zostało lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 616 tys. osób więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z przyrostem 145 tys. podróżnych, trzeci był Gdańsk z wynikiem 138 tys. Z kolei w grupie mniejszych lotnisk najwięcej pasażerów przybyło w Olsztynie – prawie 13 tys., następnie w Łodzi – 10 tys., a na trzecim miejscu znalazł się Rzeszów, gdzie obsłużono o 8,3 tys. podróżnych więcej niż przed rokiem. Największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego odnotowano na lotnisku w Krakowie (+19,3%). Kolejne miejsca zajęły: Wrocław (+9,6%) i Gdańsk (+5,9%). W grupie mniejszych portów liderem dynamiki wzrostu zostało lotnisko Olsztyn-Mazury (+26%), drugie miejsce przypadło Łodzi (+10,1%), a za nią uplasowała się Bydgoszcz (+3,7%).

„W pierwszym półroczu bieżącego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego wyniosła 7,5%, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 17%, więc widoczne jest wyraźne spowolnienie. Na ten stan rzeczy znaczący wpływ ma sytuacja w segmencie przewozów czarterowych. W tym sezonie biura podróży nie zwiększyły znacząco oferowania w porównaniu z zeszłym rokiem, a postawiły na maksymalizację efektu ekonomicznego. Rozwój ruchu czarterowego hamuje także brak samolotów na rynku spowodowany uziemieniem Boeingów 737 Max 8. Szacuje się, że na krajowym rynku przewozów wakacyjnych brakuje od jednego do dwóch samolotów o pojemności do 200 fotel” – powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

W 2018 roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało 28,1 mln podróżnych. Związek prognozuje, że w 2019 roku suma ruchu pasażerskiego zbliży się do wartości 30 mln podróżnych.

 

Kontakt