calendar_today 2019-07-31, 12:00 person

A A A

Gdańskie lotnisko inwestuje w obrazy Mokwy

Dzieła Mariana Mokwy z sopockiego Grand Hotelu trafią do Muzeum Narodowego w Gdańsku dzięki finansowej pomocy Portu Lotniczego Gdańsk. Koszt aukcji to ponad 120 tysięcy złotych.

fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu obrazów Mariana Mokwy, najwybitniejszego malarza marynistycznego, związanego z Pomorzem. Dzieła znajdowały się dotychczas na wyposażeniu legendarnego Grand Hotelu w Sopocie. Ich sprzedaż została zorganizowana w formie aukcji i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu gdańskiego lotniska. Decyzją Prezesa Zarządu Portu Tomasza Kloskowskiego, popartą przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Muzeum otrzymało pomoc finansową w wysokości ponad 120 tysięcy złotych. „Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła nie zostaną na Pomorzu i nie będę prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania Muzeum” – powiedział prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.

Nowe obrazy Mariana Mokwy w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku:
1. Osada rybacka pod Łebą, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: "Mokwa",

2. Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?), lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 109,2 cm, sygnowany p.d.: "Mokwa",

3. Łodzie na brzegu II, lata 50/60. XX w., olej/płótno, 68 x 102,2 cm, sygnowany l.d.: "Mokwa",

4. Łodzie na brzegu III, lata 60. XX w., akwarela/papier, 46 x 57,3 cm, sygnowany l.d.: "Mokwa",

5. Las pomorski, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 78 cm, sygnowany p.d.: "Mokwa",


fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

6. Martwa fala, lata 50–60 XX w., olej/tektura, 64 x 74 cm (w świetle passe-partout), sygnowany l.d.: "Mokwa",

7. W Zatoce Puckiej, lata 50–60. XX w., olej/płótno naklejone na płytę, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: "Mokwa".

Już za kilka miesięcy pomorska publiczność będzie mogła obejrzeć zakupione właśnie dzieła Mokwy na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wcześniej jednak zostaną one poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. Kustoszem zbioru jest Wojciech Zmorzyński, wieloletni kierownik Pracowni Malarstwa i Rysunku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, autor dwóch dużych wystaw monograficznych Mariana Mokwy w MNG: „Marian Mokwa, wierny morzu” (1998) i „Tureckie śluby Mariana Mokwy” (2014), oraz autor towarzyszących im katalogów. Dotychczas w zbiorach Muzeum Narodowego było 8 obrazów Mariana Mokwy.

Muzeum Narodowe w Gdańsku regularnie od 2015 roku otrzymuje pomoc finansową od Portu Lotniczego Gdańsk. Port jest wieloletnim mecenasem tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Dzięki wsparciu finansowemu możliwa była realizacja wielu projektów wydawniczych i promocyjnych. Warto wymienić m.in. Złotą Kampanię, w skład której weszły plakaty, spot video, kalendarz 2019 roku i system identyfikacji wizualnej. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, dzięki pomocy Portu, Muzeum zrealizuje kolejne projekty promujące obraz: animowaną historię obrazu, nową zakładkę w serwisie www.mng.gda.pl oraz kalendarz Muzeum na 2020 rok.

W 2018 roku, dzięki pomocy Portu Lotniczego Gdańsk, Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło do zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie bezcenną kolekcję grafik, gromadzonych przez Andrzeja Nieuważnego, badacza epoki napoleońskiej i kolekcjonera dzieł sztuki, przedstawiających wydarzenia tego okresu. 24 sierpnia 2019 roku w Muzeum Hymnu Narodowego zostanie otwarta i będzie prezentowana wystawa tej kolekcji.

Kontakt