Gdańsk -1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Gryf na lotnisku 

  2023-06-14, 14:00

  Główne zdjęcie
  Rzeźbę stworzyli artyści skupieni w Pomorskim Inkubatorze Kultury

  Gryf stanął w terminalu pasażerskim gdańskiego lotniska, w hali odlotów. Rzeźba jest formą podziękowania za dwa lata wspierania przedsięwzięć artystycznych realizowanych przez ludzi sztuki. Port Lotniczy Gdańsk był sponsorem Inkubatora i wspierał działania artystyczne, co było szczególnie ważne w czasach pandemii, by artyści mieli gdzie i za to tworzyć. 

  Autorzy Gryfa napisali: „Drogi Mecenasie, w gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy, przy bramkach odlotów, stanął nasz Gryf. Rzeźba, którą chcemy podziękować za wspaniałe dwa lata przygody Pomorskiego Inkubatora Kultury. Inkubator został utworzony jako reakcja na smutne dla artystów pomorskich czasy covidu. Powstał dzięki otwartości i odwadze zarządu portu lotniczego. W covidzie twórczość artystów pomorskich została "posadzona na ziemi", dzięki Inkubatorowi oraz Portowi Lotniczemu prawie setka z nich znowu wystartowała do lotu”. 

  Na zdjęciu z lewej strony gryfa stoją Janusz Gawrysiak – Dyrektor, Pomysłodawca Pomorskiego Inkubatora Kultury i Marzena Gawrysiak – autorka rzeźby, Dyrektor Artystyczny Pomorskiego Inkubatora Kultury. Na tle postumentu Łukasz Gajowniczek, z prawej strony Kamil Cisoń z Portu Lotniczego Gdańsk i Grzegorz Świniarski – kowal, wykonawca podstawy gryfa.

  Autor zdjęć: Hans Drieenhuizen

  Inkubator zorganizował ponad 150 wydarzeń i realizacji: spektakli, wernisaży, koncertów, a na uliczce Pomorskiej Jarmarku świętego Dominika zainstalował pomorskie galerie sztuki. Ukoronowaniem wspólnej przygody były wystawy Pomorzan w Galerii PIK w Lądku- Zdroju i stypendium zagraniczne. Garncarz z Kaszub poleciał z naszego lotniska na warsztaty mistrzowskie do Włoch. 
   

  Zobacz najnowsze