Innowacyjny system na gdańskim lotnisku

2020-05-19, 08:00

A A A

© Fot. Zrzut ekranu systemu EFES

Electronic Flight progrEss Strips (EFES) to system, który ma odciążyć kontrolerów w ich pracy. Został uruchomiony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej na wieżach kontroli czterech polskich lotnisk, w tym także w Gdańsku.

EFES to cyfrowe centrum informacji, dzięki któremu ruch lotniczy jest bardziej przewidywalny, operacje lotnicze bezpieczniejsze, środowisko techniczne zautomatyzowane, a zarządzanie siecią łatwiejsze i wygodniejsze. Nowy system z powodzeniem funkcjonuje już na lotniskach w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Olsztynie-Szymanach. W połowie lipca EFES zostanie uruchomiony także w Krakowie i Katowicach. 

Cyfrowy system elektronicznych pasków postępu to narzędzie zapewniające użyteczne informacje o lotach i pozwalające zmniejszyć obciążenie kontrolerów. Dzięki systemowi nowej generacji personel na polskich wieżach ma większą świadomość sytuacyjną, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i jeszcze lepszą efektywność zarządzania ruchem lotniczym. EFES usprawnia także przepływ informacji między różnymi podmiotami biorącymi udział w obsłudze operacji lotniczych,  m.in. przewoźnikami i portami lotniczymi, dla których dostępność informacji jest dużym udogodnieniem, a przekazywanie cyfrowych zezwoleń na lot nową jakością i wsparciem.

„Port Lotniczy w Gdańsku zawsze stawia na innowacyjne rozwiązania, tym bardziej nas cieszy, że partnerzy podobnie traktują nasze lotnisko. Nowy system jako pierwszy wdrożony został w Gdańsku. By go uzupełnić, obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy lotniskiem a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej na temat wprowadzenia wymiany danych zawartych w naszych systemach. Powinno to ułatwić codzienną współpracę operacyjną przy obsłudze statków powietrznych oraz podnieść efektywność pracy służb operacyjnych” – powiedział Jarosław Trzoska kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

„Innowacje to obok kontroli ruchu lotniczego główny obszar aktywności PAŻP. W czasie kryzysu spowodowanego COVID-19 postawiliśmy właśnie na rozwój nowych technologii. Nowa jakość, jaką wprowadza w zarządzaniu operacjami lotniczymi system EFES, to dowód na to, jak śmiałe koncepcje naszych ekspertów od innowacji przekładają się na realne narzędzia wykorzystywane w pracy operacyjnej i bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej – powiedział Janusz Janiszewski prezes PAŻP.
 

Zobacz najnowsze