Gdańsk 14 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Islandia zaostrza przepisy dotyczące podróży Polaków 

  2021-04-30, 11:00

  Główne zdjęcie

  Rejkiawik

  Na Islandię nie można polecieć turystycznie. Ponadto obowiązuje kwarantanna w ośrodkach rządowych. 

  Polska została przez Islandię zaliczona do krajów wysokiego ryzyka w związku z dużą liczbą zachorowań na koronawirusa. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem islandzkiego rządu, do tego kraju nie mogą wjechać obcokrajowcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w krajach ryzyka. 

  Jak czytamy na profilu FB Ambasady RP w Rejkiawiku, osoby przybywające do Republiki Islandii z Rzeczypospolitej Polskiej będą podlegały obowiązkowej kwarantannie w ośrodkach rządowych. Ponadto, podróż z obszaru wysokiego ryzyka na terytorium Republiki Islandii, w tym z Polski, będzie dozwolona tylko w niezbędnych przypadkach. Bez problemu podróżować mogą krewni obywateli islandzkich, obcokrajowcy na stałe zamieszkujący Islandię, osoby, które jadą do pracy lub do szkoły i na studia, a także ci będący w długotrwałym zażyłym związku z obywatelem lub mieszkańcem wyspy. Osoby, które nie udowodnią ważnego celu swojego pobytu, nie zostaną wpuszczone na terytorium Islandii. Na wyspę nadal mogą wjechać także osoby, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy, czyli osoby, które w przeszłości przebyły koronawirusa. 

  Nowe przepisy zostały wprowadzone 27 kwietnia i mają obowiązywać do 31 maja. Polska może zniknąć z listy krajów wysokiego ryzyka, jeśli liczba zachorowań w naszym kraju spadnie.

  Z Gdańska na Islandię, do portu lotniczego Rejkiawik-Keflavik, lata linia lotnicza Wizz Air. 

  Zobacz najnowsze