Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Kwarantanna do 3 maja

  2021-04-23, 18:00

  Główne zdjęcie
  Po raz kolejny przedłużone zostały przepisy dotyczące kwarantanny i możliwości zwolnienia z niej. Inaczej jest dla podróżujących z krajów Schengen i spoza Schengen.

  Aktualizacja 23 kwietnia 2021

  Zasady dotyczące kwarantanny i zwalniających z niej testów polski rząd przedłużył do 3 maja. Szczegóły czytaj niżej.

  Aktualizacja 18 kwietnia 2021

  Zasady dotyczące kwarantanny i zwalniających z niej testów przedłużono do 25 kwietnia.

  Aktualizacja 9 kwietnia 2021

  Zasady dotyczące kwarantanny i zwalniających z niej testów przedłużono do 18 kwietnia.

  Aktualizacja 30 marca 2021

  Przepisy dają możliwość wykonania testów już po przyjeździe do kraju, a ich negatywne wyniki skracają kwarantannę. 

  Podróżujący z krajów Schengen, Polacy i obcokrajowcy, by zwolnionić się z kwarantanny, powinni wykonać test na koronawirusa i negatywny wynik okazać po wylądowaniu w Polsce funkcjonariuszowi Straży Granicznej na lotnisku. W ten sposób nie zostaną skierowani na kwarantannę. Test powinien zostać wykonany za granicą i nie może upłynąć więcej niż 48 godzin od otrzymania jego wyniku do przekroczenia polskiej granicy. Jeśli jednak pasażer z Schengen nie wykona testu przed przekroczeniem granicy, to po przylocie zostanie objęty kwarantanną i wpisany do systemu sanitarnego. Istnieje możliwość zwolnienia się z tej izolacji, jeśli w ciągu 48 godzin, już po przyjeździe do Polski, wykona się test (PCR lub antygenowy). Im szybciej zostanie wykonany, tym szybciej  kwarantanna zostanie skrócona. Taki test można zrobić na lotnisku. Wynik negatywny będzie umieszczany bezpośrednio w systemie przez obsługę laboratorium. 

  Rząd zmienił zasady dotyczące podróżujących z krajów spoza Strefy Schengen. Dotychczas, by się zwolnić z kwarantanny w Polsce, mogli oni zrobić test za granicą albo na polskim lotnisku, bezpośrednio przed kontrolą paszportową. Obecnie pasażerowie przylatujący z non-Schengen nie powinni robić testu za granicą, bo on nie zwolni ich z kwarantanny. Po przyjeździe do Polski automatycznie zostaną objęci izolacją. Będą jednak mogli ją skrócić, jeśli już w kraju, w ciągu 48 godzin, wykonają test (PCR lub antygenowy). Im szybciej test zostanie wykonany, tym szybciej kwarantanna zostanie skrócona. Taki test można zrobić na lotnisku. Wynik negatywny będzie umieszczany bezpośrednio w systemie przez obsługę laboratorium.

  Testy na gdańskim lotnisku. Szczegóły TUTAJ

  Testów nie muszą wykonywać i nie będą podlegać obowiązkowej kwarantannie, przyjeżdżający do Polski, którzy mają zaświadczenia o pełnym, dwudawkowym zaszczepieniu oraz o tym, że przechorowali koronawirusa zarówno w domu jak i w szpitalu nie dalej niż 6 miesięcy od podróży. 

  Nowe zasady w sprawie kwarantanny i testów dotyczą zarówno transportu zbiorowego, czyli podróży lotniczych, morskich, kolejowych i autokarowych, ale także podróży prywatnymi samochodami. 

  Zaktualizowane przepisy zaczęły obowiązywać o północy i mają obowiązywać do 9 kwietnia 2021.

  Rozporządzenie zobacz TUTAJ 

  Aktualizacja 28 marca 2021

  Polski rząd przedłużył do 9 kwietnia 2021 obowiązek odbywania 10-dniowej kwarantanny dla podróżujących do Polski transportem zbiorowym. Warunki zwolnienia się z kwarantanny pozostają bez zmian. 

  Aktualizacja 12 marca 2021

  Polski rząd przedłużył do 28 marca 2021 obowiązek odbywania 10-dniowej kwarantanny dla podróżujących do Polski transportem zbiorowym, w tym także drogą lotniczą. Dotyczy on zarówno Polaków jak i obcokrajowców.

  Obowiązek kwarantanny nie dotyczy: 

  1. Osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego (po dwóch dawkach). 

  2. Osób posiadających negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-COV-2, wykonanego przed przekroczeniem polskiej granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu. Dokument potwierdzający szczepienie jest na Indywidualnym Koncie Pacjenta. 

  3. Osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych oraz hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP. Należy mieć zaświadczenie od lekarza rodzinnego albo informację o izolacji lub hospitalizacji z Indywidualnego Konta Pacjenta.

  Aktualizacja 27 lutego 2021

  Od dziś obowiązuje nowe, kolejne rozporządzenie rządu regulujące m.in. kwestie obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zbiorowym. Do 14 marca przedłużono przepisy o konieczności poddania się 10-dniowe izolacji po przylocie do Polski. Kwarantanna może zostać zniesiona, jeśli pasażer będzie miał przy sobie negatywny wynik na koronawirusa, zrobiony nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem do kraju. 

  Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 lutego 2021 Czytaj TUTAJ 

  Aktualizacja 15 lutego 2021

  Kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski samolotami, pociągami i autokarami została przedłużona do 28 lutego do godziny 24.00. Dotyczy to zarówno Polaków jak i obcokrajowców. Cały czas przepisy umożliwiają uniknięcie 10-dniowej obowiązkowej samoizolacji, jeśli podróżni wykonają test na obecność koronawirusa i jego wynik, uzyskany nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjadem do Polski, będzie negatywny. Można wykonać test PCR, LAMP lub antygenowy. 

  Aktualizacja 30 stycznia 2021

  Zgodnie z opublikowanym 29  stycznia 2021 roku rozporządzeniem rządu, pasażerowie przekraczający granicę RP do 14 lutego do godziny 24.00 muszą poddać się 10-dniowej izolacji, licząc od dnia następujacego po przekroczeniu tej granicy. Obowiązek odbywania kwarantanny nie dotyczy osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego oraz osób posiadających negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-COV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin od momentu zrobienia tego badania. 

  Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie rodzajów akceptowanych testów TUTAJ

   Informacja 23 stycznia 2021

  Opublikowane zostało nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które reguluje m.in. kwestie kwarantanny i testowania. Najistotniejszą zmianą jest zwolnienie z obowiązku kwarantanny osób przekraczających granicę naszego kraju, jeżeli posiadają one negatywny wynik testu na koronawirusa. Test musi być wykonany w okresie do 48 godzin przed przyjazdem, licząc od momentu zrobienia tego badania. W rozporządzeniu jest mowa o teście diagnostycznym w kierunku SARS-CoV-2. Może to być test PCR. Wynik testu powinien być napisany w języku polskim lub angielskim. 

  Dotychczas każdy, kto wjeżdżał do Polski samolotem, autokarem lub pociągiem podlegał 10-dniowej obowiązkowej kwarantannie. 

  Rozporządzenie TUTAJ 

  Zobacz najnowsze