Gdańsk 21 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Lotnisko wspiera kulturę

  2021-12-17, 20:00

  Główne zdjęcie

  fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku

  Kupiliśmy kolejny obraz dla Muzeum Narodowego w Gdańsku.

  Miło nam poinformować, że dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego w Gdańsku, Muzeum Narodowe wzbogaciło się o kolejną ważną pracę malarską. To dzieło Louisa Friedricha Rudolfa Sy pod tytułem Portret młodej Warmiaczki, pochodzące z 1854 roku. Sy to jeden z najważniejszych malarzy gdańskich XIX wieku. Mieszkał i pracował w Gdańsku od 1845 roku do śmierci w 1887. Był portrecistą, ale też twórcą malowideł do Dworu Artusa. Jest także autorem kopii Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga.


   
  Louis Sy to postać niezwykle istotna dla Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 1872 r. do śmierci był kustoszem i konserwatorem w Muzeum Miejskim. Niestety, jego dzieła znajdujące się w zbiorach przedwojennego muzeum nie przetrwały II wojny światowej. 
   
  Zakupiony dzięki wsparciu lotniska obraz, sygnowany i datowany, jest wyjątkowo cenny. Uwagę zwraca nie tylko jego jakość artystyczna, ale też tematyka. Przedstawia młodą kobietę, Warmiaczkę w kaplicy przy figurze maryjnej. Fascynujący jest właśnie ten regionalistyczny charakter dzieła, który stanowi świadectwo zainteresowania niemieckiego artysty z protestanckiego Gdańska, katolicką, częściowo polską kulturą Warmii.

  Port Lotniczy Gdańsk od wielu lat wspiera Muzeum Narodowe w Gdańsku. Dzięki naszym środkom kupowane były i są kolejne obrazy i eksponaty, a także samochód do ich transportu. Jesteśmy też Mecenasem najważniejszego dzieła gdańskiego muzeum Sąd Ostatecznego Hansa Memlinga. 

  Zobacz najnowsze