Gdańsk -1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Malarze i ich obrazy na gdańskim lotnisku

  2022-07-09, 10:00

  Główne zdjęcie

  Autor Radosław Kobus

  Różne wizje wszechświata czworga artystów z Gdańska i Ukrainy są prezentowane w salonie VIP Portu Lotniczego Gdańsk. 

  To jest pierwsza wystawa z cyklu pod wspólnym tytułem Uniwersum. Docelowo chcemy pokazywać na lotnisku rożną sztukę, zarówno malarstwo, grafikę jak i rzeźbę. Wystawy będą miały charakter międzynarodowy, dzięki zaproszeniu artystów z rożnych stron świata. Pierwszą ekspozycję tworzą prace Agaty Nowosielskiej, Marty Rynkiewicz, Radosława Kobusa i Serhija Savczenki. 

  Uniwersum to pokazanie wszechświata, w którym razem jesteśmy. Każdy z zaproszonych malarzy opisuje świat w inny sposób, inaczej o nim opowiada, żyjąc w tym samym czasie. I w tej naszej różnorodności tkwi piękno tego świata” – powiedział jeden z artystów Radosław Kobus. 

  Agata Nowosielska, rocznik 1982, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała też w Hochschule für Künste Bremen w Bremie i na Podyplomowych Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest malarką współpracującą z Galerią Stolarska Krupowicz w Warszawie, kuratorką ponad 90 wystaw zrealizowanych w Klubie Żak w Gdańsku, a także Klubie Łaźnia i Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jest autorką tekstów o sztuce. Prace Agaty Nowosielskiej były prezentowane w Niemczech i w Szwecji. Agata Nowosielska jest laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury oraz Stypendium Kultura Polska na Świecie Instytutu Adama Mickiewicza. 

  Marta Rynkiewicz urodziła się w 1983 roku w Gdańsku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem profesora Henryka Cześnika, a także grafikę projektową pod kierunkiem profesora Jerzego Krechowicza. Dyplom obroniła w 2009 roku. W latach 2007-2008 studiowała w Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie.

  Serhiy Savchenko urodził się we Lwowie, w Ukrainie. Uczył się w Lwowskim Liceum Sztuk Dekoracyjnych i Stosowanych na Wydziale Metalu, a studiował w Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Szkła. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, scenografią, wideo, animacją i rzeźbą uliczną. Założył i jest dyrektorem artystycznym galerii Savchenko Gallery i Fundacji Savchenko w Gdańsku. Mieszka i pracuje we Lwowie i w Gdańsku.

  Radosław Kobus urodził się w 1978 r w Częstochowie. Skończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku. Obronił dyplom z malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego oraz aneks z rysunku w pracowni profesor Marii Targońskiej. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz instalacjami i działaniami dźwiękowymi. Od 2002 roku współorganizuje Kolonie Artystów na terenach postoczniowych w Gdańsku. Tworzy pracownie oraz studio nagraniowe muzyki eksperymentalnej. Głównym tematem jego malarstwa są światło. 
   

  Zobacz najnowsze