calendar_today 2019-07-15, 12:00 person

A A A

Nie pakuj się w kłopoty – ruszyła kampania ULC

Ogólnopolska kampania społeczna „Nie pakuj się w kłopoty” ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem.

W ramach akcji informacyjnej przygotowano spot edukacyjny, plakaty oraz grafiki, które będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych, na terenie lotnisk oraz w środkach komunikacji.

- Niewiele osób ma świadomość, że niektóre przedmioty codziennego użytku, takie jak np. aerozole, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe czy fajerwerki, niewłaściwie spakowane mogą stanowić zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotu. Celem kampanii jest dotarcie do wszystkich potencjalnych pasażerów i uświadomienie im jak ważna dla bezpieczeństwa lotu jest znajomość zasad przewozu materiałów niebezpiecznych. – powiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson podczas konferencji inaugurującej akcję "Nie pakuj się w kłopoty".

Nie wszystkie przedmioty mogą być umieszczone w bagażu podręcznym. Część jest zabroniona w bagażu rejestrowanym, a niektórych nie przewieziemy wcale. Chcąc zabrać w podróż lotniczą np. aparat fotograficzny, drona, tablet, czy power bank musimy stosować się do określonych zasad. Niewłaściwe spakowanie tych urządzeń może doprowadzić do ich samozapłonu, a w konsekwencji do pożaru na pokładzie samolotu.

- Bezpieczeństwo pasażerów i załogi jest naszym priorytetem. Chcemy również minimalizować niedogodności, które mogą wystąpić przy kontroli bezpieczeństwa jeśli w bagażu zostaną znalezione przedmioty zabronione. Dlatego niezbędna jest komunikacja z pasażerami, by mogli być na bieżąco z zasadami przewożenia płynów, czy przenośnych urządzeń elektronicznych. Z zadowoleniem przyjmujemy więc tę wspaniałą polską inicjatywę, dzięki ktorej możemy zwiększyć bezpieczeńśtwo podróży samolotem - powiedział Rafael Schvartzman, regionalny wiceprezes IATA na Europę.

Port Lotniczy Gdańsk udostępnia spot "Nie pakuj się w kłopoty" na oficjalnym kanale gdańskiego lotniska Youtube.

Informacje dla pasażerów w zakresie przedmiotów dozwolonych i zakazanych do przewozu w bagażu są dostępne na stronie Portu Lotniczego Gdańsk w zakładce Bagaż oraz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 

Kontakt