Gdańsk 18 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Niekonwencjonalna sztuka na lotnisku 

  2021-08-19, 20:00

  Główne zdjęcie
  (w,0,0,w) EFFECT ŻUŻLOWA LIGA COVID-19, SEZON III – to tytuł wystawy i przedsięwzięcia artystycznego, na które zapraszamy do Portu Lotniczego Gdańsk. 

  Wystawę uważamy za otwartą! (aktualizacja 19 sierpnia 2021)

   

  Informacja 17 sierpnia 2021

  Port jest współorganizatorem i mecenasem wystawy, która składać się będzie z trzech elementów. Pierwszy to „Prasawarasa”, czyli wideo i zdjęcia z akcji odbijania grafik przy pomocy samolotu. Na wystawie będzie też ponad 50 prac: grafik, malarstwa oraz rysunków, które zostaną umieszczone na posadzce holu terminalu pasażerskiego gdańskiego lotniska. W trakcie wernisażu zaprezentowana zostanie także poezja poświęcona tematyce żużlowej. 

  Koncepcja wystawy opiera się na słuchowisku i opowieści o fikcyjnym żużlowcu (autorze), który robi wszystko, by zdążyć na zawody Żużlowej Ligi Covid19 (w,0,0,w) EFFECT, gdyż mogą być to ostatnie zawody (wystawa) przed kolejnym lockdownem.  Opowiadanie towarzyszące widzowi w formie opisów prac będzie metaforą wszystkich etapów produkcji, przygotowania wystawy, poszukiwania partnerów, sponsorów, noclegu. Główny bohater jest w stanie zrobić wszystko, żeby wystartować (tak jak autor, żeby zrealizować wystawę). Nie ma na co czekać, musi się spieszyć. 

  Tytuł wystawy pochodzi od jednego z wierszy  Stefana Kornackiego pt. “Żużlowe (w,0,0,w)”. W punktacji żużlowej litera “w” oznacza wykluczenie, a zero ostatnią pozbawioną punktów pozycję, jest to więc jeden  z najgorszych możliwych wyników. 

  Autorami przedsięwzięcia są: 

  Stefan Kornacki, artysta multimedialny, twórca grupy muzycznej Ser Charles oraz duetu Stop. Absolwent grafiki na WSP UMK w Toruniu. Obecnie pracuje nad Inscription Project (cykl instalacji oraz działań w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem zdemontowanych napisów oraz neonów), Local News - akcji z pogranicza sztuki zaangażowanej społecznie oraz krytycznej. Poszukuje nowej przestrzeni dla poezji w projektach: Szerokości oraz Wiersze dla Biegaczy. Jego prace można było zobaczyć m. in w Polsce, Portugalii, Niemczech, Estonii, w Ukrainie oraz w Indiach. Realizuje projekty  wspólnie z trójmiejskim Kolektywem Pogoda. 

  Mariusz Waras, kurator wystawy. Trójmiejski malarz, projektant, artysta street-artowy, od blisko dwudziestu lat jeden z najważniejszych twórców tego światowego nurtu, znany jako m-city Waras. Realizując projekt “m-city” stworzył kilkaset murali, zazwyczaj na zewnętrznych ścianach budynków w miastach na całym świecie: od Gdańska, przez Berlin, po Dżakartę. Założyciel i lider trójmiejskiego Kolektywu Pogoda. Wykładowca, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Szczecinie. 

  Prasawarasa to nowatorska technika graficzna polegająca na odbijaniu matryc w technice wklęsło i wypukłodruku przy pomocy pojazdów kołowych, stosowanych zamiast klasycznej prasy. 12 sierpnia na terenie lotniska, na placu manewrowym przed starym hangarem Straży Granicznej oraz w środku hangaru został przeprowadzony performance artystyczny „Prasawarasa”. Za pojazd kołowy posłużył samolot Turbolet L410.

  Na wernisaż wystawy zapraszamy w czwartek 19 sierpnia 2021 o godz. 19:00, w strefie ogólnodostępnej terminalu pasażerskiego T2. W trakcie wernisażu wiersze będą czytać: Justyna Chowaniak, Karol Schwarz, Tomasz Organek [TBU]. Muzyka: Kudłak, Cezary Ostrowski, Homo Faber, Michał Bryndal, [TBU]. 

  Wystawę będzie można oglądać do 19 września. 

  Więcej także na: https://www.facebook.com/events/s/w00w-effect-zuzlowa-liga-covid/388319062795037/

  Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest sponsorem i od lat wspiera i kibicuje żużlowcom GKŻ Wybrzeże.  

  Zobacz najnowsze