Gdańsk 27 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Nowy meeting point w terminalu 

  2024-04-29, 12:00

  Główne zdjęcie

  © K. Cisoń/PLG

  Pasażerów wita instalacja multimedialna pokazująca m.in. postać patrona lotniska Lecha Wałęsy. 

  Instalacja powstała w okazji 50-lecia istnienia lotniska. To obiekt w formie prostopadłościanu, wysoki na 5 metrów, o podstawie 1,5x1,5 m. Uzbrojony jest w 5 monitorów, lightbox z wymienną grafiką, podświetlane napisy i urządzenia multimedialne. Na ekranach wyświetlanych jest 20 archiwalnych zdjęć, które są poruszane dzięki dedykowanej aplikacji przy użyciu sztucznej inteligencji.

  Na zdjęciach zobaczycie Lecha Wałęsę, legendarnego przywódcę Solidarności i historyczne zdjęcia ze strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Pokazują też wodowanie statków w stoczni, słynne gdańskie dźwigi stoczniowe, które trafiły do rejestru zabytków oraz Pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. 

  Zobacz VIDEO

  Przy tworzeniu instalacji, na jej zewnętrznej powierzchni, użyto blachy kortenowskiej, z efektem pordzewienia. Corten to stal, którą pokrywa się charakterystyczną patyną w kolorze rdzy. Rdzawy nalot na stali jest zarazem elementem ozdobnym jak i zabezpieczeniem antykorozyjnym.

  Za projekt odpowiadał zespół maradDesign w składzie: Marek Adamczewski, Jakub Stojałowski, Mikołaj Żejmo i Sandra Pytlik. Grupa specjalizuje się w projektowaniu skomplikowanych struktur użytkowych, w których rozwiązania wymaga dużo zależnych od siebie problemów funkcjonalnych i formalnych. Projektuje bardzo różne produkty rynkowe - od słoików do kremu do pociągów. Instalację w Porcie Lotniczym wykonała firma Większe Pół. 

   

  Zobacz najnowsze