Gdańsk 21 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Od mgieł jesteśmy już trwale uniezależnieni

  2023-02-16, 11:00

  Główne zdjęcie
  W 2022 roku lądowanie w Gdańsku uniemożliwiła burza, opady śniegu i wiatr, ale wydarzyło się to tylko 14 razy. 

  Z raportu za cały ubiegły rok wynika, że w Porcie Lotniczym Gdańsk z różnych powodów odwołano w sumie 60 operacji lotniczych. Z powodów warunków atmosferycznych, tylko raz mieliśmy odwołanie z powodu burzy, 13 razy ze względu na niekorzystny wiatr. Ani razu nie odwołano lądowania ani startu z powodu mgieł, mimo że występowały one podobnie jak w latach wcześniejszych nad terenem lotniska.

  Obserwujemy, że od czasu działania systemu nawigacyjnego ILS kategorii III lotnisko w Gdańsku nie traci z powodu mgieł żadnych operacji. Zagrożeniem dla nas pozostają natomiast intensywne opady śniegu i burze, które na szczęście zdarzają się rzadko. Podobnie zły wpływ na bezpieczeństwo ma niski pułap chmur i silny, porywisty wiatr, wiejący z kierunku wschodniego.

  Jarosław Trzoska kierownik działu operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk

  Trudne warunki zimowe, intensywne opady śniegu i porywisty wiatr można było obserwować tej zimy w Gdańsku. Utrudniły one operacje lotnicze zarówno w sobotę 21 stycznia jak i piątek i sobotę 3 i 4 lutego 2023 roku. 

  W roku 2022 operacje lądowania w Gdańsku uniemożliwiła 30 maszynom awaria systemu ILS, która miała miejsce 9 i 10 września, a która na szczęście została szybko usunięta. 3 razy odwołano w 2022 roku loty z powodów technicznych, a 5 razy z powodu braku odpowiednich uprawnień załogi. 

  Dodatkowym problemem, który wystąpił w Porcie Lotniczym Gdańsk jesienią 2022 roku, była absencja w pracy kontrolerów wieżowych. Cześć lotów musiała zostać przekierowana na inne lotniska, występowały też spore opóźnienia. 

  Zobacz najnowsze