Gdańsk 15 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Po 8 czerwca do Niemiec bez testu i kwarantanny. Nie dotyczy podróżujących samolotami

  2021-05-31, 19:00

  Główne zdjęcie

  Hamburg

  Polska od 30 maja nie jest już uznawana przez Niemcy za obszar ryzyka zakażenia koronawirusem. Ograniczenia wjazdu z Polski zostają zniesione. Będzie można podróżować bez testu, a po wjeździe nie będzie się trzeba poddawać kwarantannie. Ta liberalizacja nie dotyczy jednak lotów. 

  Zmiany ogłoszono 30 maja, ale zaczną obowiązywać dopiero po 8 czerwca, bo tego dnia skończy się 10 dniowy termin ograniczeń dla podróżujących z krajów ryzyka. Ponieważ Polska do 29 maja była obszarem ryzyka, to każdy, kto przed tą datą przebywał w Polsce, jeszcze do 8 czerwca będzie musiał zgłaszać wjazd do Niemiec, ewentualnie udać się na kwarantannę i zrobić test na koronawirusa po wjeździe do Niemiec.

  Ograniczenia w podróżowaniu do Niemiec nie dotyczą już pracowników transgranicznych i osób podróżujących w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin) czy odwiedzających w Polsce krewnych pierwszego stopnia (w przypadku wizyty nie dłuższej niż 72 godziny). Zostały one zniesione, gdy Polska przestała być obszarem wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem w połowie maja.

  Dotychczas podróżując do Niemiec z obszarów zagrożenia zakażeniem obowiązywała i obwiązuje do 8 czerwca 10-dniowa kwarantanna, z której zwalniał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o zaszczepieniu lub przechorowaniu COVID-19. Teraz Polacy nie będą już musieli rejestrować wjazdu ani wykonywać testu na COVID-19, a obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna zostanie zniesiona.

  Jednocześnie jednak negatywny wynik testu na COVID-19 wciąż muszą okazywać wszyscy pasażerowie przylatujący do Niemiec na pokładzie samolotów, w tym także z Polski. Wejście na pokład samolotu lecącego do Niemiec będzie ciągle możliwe co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu. 

  Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin (testy PCR, LAMP, TMA 72 godziny) przed planowaną godziną lądowania w Niemczech. Liczy się czas pobrania próbki.

  Negatywnego wyniku testu przy podróży lotniczej do Niemiec nie muszą mieć dzieci do 6 roku życia, a przy locie z Polski również osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki) oraz ozdrowieńcy (od 28 dni do 6 miesięcy po pozytywnym wyniku testu PCR). Wyniki testów i zaświadczenia powinny być w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. 
   

  Zobacz najnowsze