calendar_today 2019-09-02, 13:49 person

A A A

Pojemniki do segregacji śmieci stanęły w gdańskim porcie

W zgodzie ze współczesnymi trendami ekologicznymi, podobnie jak w innych publicznych miejscach Trójmiasta i Pomorza, w Porcie Lotniczym Gdańsk stanęły pojemniki do segregacji odpadów. Podjęliśmy decyzję o ich zakupie także na prośbę wielu naszych pasażerów, którzy chcą i segregują śmieci. Od kilku lat lotnisko sukcesywnie inwestuje w systemy odzyskiwania odpadów.

Nowe pojemniki do segregacji stanęły w obu terminalach pasażerskich gdańskiego portu. Bardzo łatwo je znaleźć m.in. przy głównych wejściach. W każdym module są po 4 śmietniki z symbolami i nazwami odpadów po angielsku. Segregujemy papier, szkło, plastik i metal, a do czwartego pojemnika mogą trafiać inne śmieci. Na terenie portu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz terminali, nadal pozostają pojemniki, do których można wrzucać odpady zmieszane. Mamy jednak nadzieję, że będą one wykorzystywane coraz rzadziej i że to pojemniki do segregowanych śmieci będą zapełniane przez podróżnych, gości i pracowników firm, mieszczących się na lotnisku.
„Bardzo liczymy, że te nowe pojemniki spowodują ograniczenie strumienia śmieci zmieszanych, które są wytwarzane w porcie. Rocznie jest to w sumie prawie 8 tysięcy metrów sześciennych odpadów komunalnych” – powiedział Henryk Szymerkowski, kierownik Działu Eksploatacji Portu Lotniczego Gdańsk. Od około czterech lat lotnisko odzyskuje opakowania papierowe, w tym kartony. Jest ich bardzo dużo, bo ponad 2 tony miesięcznie i pochodzą głównie ze strefy komercyjnej, czyli ze sklepów, restauracji i kawiarni. Są specjalnie sprasowywane i wywożone. Podobnie dzieje się z materiałami foliowymi. 

Kontakt