• kontrast Kontrast
    Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

Port Lotniczy Gdańsk - Trójmiasto Mistrzem Polski

2003-07-05, 00:00

Zwycięzcą VII Mistrzostw Polski Portów Lotniczych w Piłce Nożnej Halowej został ponownie Port Lotniczy Gdańsk-Trójmiasto. Po dramatycznym meczu w finale (po rzutach karnych) pokonał drużynę z Katowic.

W meczu o trzecie miejsce Kraków zdecydowanie wygrał z Łodzią. Mistrzostwa rozegrano w sobotę, 5 lipca, w gdańskiej hali AWFiS.Do walki o mistrzowski tytuł w rozgrywanym już po raz 7 turnieju portów lotniczych stanęło 10 drużyn: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław i Zielona Góra.

W turnieju zabrakło lotnisk z Szyman (k. Szczytna) i Warszawy. Drużyny podzielono na dwie grupy, po pięć w każdej. Do półfinałów awansowały dwie najlepsze. Jak podkreślali uczestnicy rozgrywek, poziom turnieju z roku na rok coraz bardziej się wyrównuje, dlatego coraz trudniej o zwycięstwa. Jednak już na początku mistrzostw widać było dwóch głównych faworytów do tytułu mistrzoswskiego.

Drużyny Gdańska i Katowic, jako rozstawieni finaliści poprzednich mistrzostw Polski, grały w przeciwnych grupach. Obie drużyny wygrały rozgrywki grupowe. W półfinałach Gdańsk zdecydowanie wygrał z reprezentacją portu lotniczego Łódź (3-0). W takim samym stosunku Katowice bez problemów pokonały Kraków. W meczu o trzecie miejsce Kraków pokonał Łódź 5-0 i to Kraków stanął na podium. Gdy rozpoczął się finał emocje sięgały zenitu.

Katowiczanie przyjechali wraz z kilkudziesięcioosobową grupą kibiców. Na trybunach rozpoczęła się walka, kto głośniej będzie dopingowała swoją drużynę. Bardzo mocnym atutem drużyny z Katowic był rewelacyjnie broniący bramkarz Waldemar Czapla, który w całym turnieju do meczu finałowego nie puścił żadnej bramki. W pierwszej połowie spotkania, gra była bardzo zacięta, ale gol nie padł.

Na początku drugiej połowy, po kontrze prowadzenie 0-1 objęli goście z Katowic. Po stracie bramki do zmasowanego ataku na bramkę Czapli przystąpili gdańszczanie, ale jeszcze minutę przed końcem spotkania to drużyna z Katowic była mistrzem Polski.

W ostatniej minucie meczu po bardzo ładnie rozegranej akcji na 1-1 wyrównał Sebastian Letniowski, napastnik drużyny z Gdańska. Była to pierwsza w całym turnieju stracona bramka przez Katowiczan. Wynikiem 1-1 zakończyło się spotkanie w regulaminowym czasie i o wszystkim miały decydować trzy serie rzutów karnych. Skuteczniejsi okazali się piłkarze z Gdańska.

Ostatniego z serii karnego obronił Radosław Podhorecki, bramkarz gospodarzy i to gdańszczanie wygrali karne (2-1) i cieszyli się tytułem mistrzów Polski.Najlepszym zawodnikiem turnieju uznano Romana Urbańczyka z Katowic. Najlepszym bramkarzem został Waldemar Czapla z Katowic. Najskuteczniejszym strzelcem okazał się Tomasz Broner z Gdańska (7 bramek).

Zasadą turnieju jest, że zwycięski port lotniczy organizuje następną edycję, więc następne mistrzostwa w 2004 odbędą się ponownie w Gdańsku. Końcowa klasyfikacja drużyn biorących udział w VII Mistrzostwach Polski Portów Lotniczych w Piłce Nożnej Halowej 2003: 1.GDAŃSK 2.KATOWICE 3.KRAKÓW 4.ŁÓD¬ 5.POZNAŃ 6.BYDGOSZCZ 7.WROCŁAW 8.SZCZECIN 9.RZESZÓW 10.ZIELONA GÓRA