Gdańsk, 14OC

calendar_today 2020-02-26, 08:00 person

A A A

Port Lotniczy Gdańsk wspiera pomorską neurochirurgię

Pierwszy w Polsce egzoskop do operacji neurochirurgicznych pojawił się na w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Został zakupiony dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk i władzom Gdańska.

Egzoskop to zaawansowane technologicznie urządzenie do wizualizacji pola operacyjnego z możliwością powiększenia optycznego i cyfrowego. Zastępuje mikroskop, pokazuje obraz w 3D i powiększa go nawet 30 razy. Dzięki niemu możliwe będą jeszcze bardziej skomplikowane i precyzyjne zabiegi operacyjne u pacjentów z guzami mózgu i schorzeniami kręgosłupa. 

Nowoczesny sprzęt kosztował 420 tysięcy złotych. Jego zakup sfinansował samorząd Gdańska i Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Kwota przekazana przez władze lotniska została przeznaczona na zakup źródła światła do toru wizyjnego do zabiegów z zakresu endoskopii centralnego układu nerwowego oraz kręgosłupa na Oddziale Neurochirurgii Copernicusa. Rozszerzona została także licencja do systemu informatycznego, służącego do planowania zabiegów implantacji endoprotez stawów w szczególności biodrowego i kolanowego dla Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. 
 

Kontakt