calendar_today 2019-07-24, 06:37 person

A A A

Port Lotniczy zaprasza na Międzynarodowe święto Szekspira w Gdańsku

Wybitni twórcy światowego formatu i wydarzenia artystyczne m.in. z Armenii, Chorwacji, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Tak się zapowiada 23. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Impreza zaczyna się w piątek (26 lipca) i potrwa do 4 sierpnia. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest Platynowym Sponsorem tego wyjątkowego wydarzenia.

fot. Jurek Bartkowiak

Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju. Otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018, najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich, przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense, co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. 

fot. Arno Declair

W nurcie głównym tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski. Będzie taneczna „Lady Makbet” włoskiego zespołu imPerfect Dancers i młodzieżowa, mocna interpretacja „Romeo i Julii” z Erywania, i „Tytus Andronikus” z Zagrzebia, zrealizowany przez jednego z najgłośniejszych i najbardziej uznanych chorwackich reżyserów Vuka Torbicę, i „Rzym” na podstawie kilku szekspirowskich dramatów, spektakl słynnego Deutsches Theater Berlin. Polskie spektakle, poza „Jak wam się podoba”, tradycyjnie prezentowane są w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. W tym roku zobaczymy: „Hamleta” Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Mai Kleczewskiej, „Kupca Weneckiego” Nowego Teatru w Słupsku w reżyyserii Szymona Kaczmarka i „Wieczór Trzech Króli” Teatru im. Osterwy w Lublinie w reżyserii Łukasza Kosa. W nurcie alternatywnym, SzekspirOFF pojawią się spektakle z Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA i Chin. 

Festiwal zainauguruje polska adaptacja „Jak wam się podoba” w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku, której premiera miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 28 czerwca 2019 roku. 


fot. Jurek Bartkowiak 

Nowością, którą organizatorzy planują na stałe wpisać w program festiwalu, będzie prezentacja spektakli zrealizowanych na podstawie sztuk autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi, jak „Rycerz Ognistego Pieprzu” Francisa Beaumonta oraz współczesnych tekstów inspirowanych sztukami Szekspira, jak „Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją” Toma Stopparda. Integralną częścią festiwalu będą działania Letniej Akademii Szekspirowskiej: warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.


fot. Jurek Batkowiak

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku dotychczas gościł artystów z 41 państw, ponad 250 reżyserów i ponad 230 zespołów teatralnych. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu odbyło się ponad 800 wydarzeń w nurcie głównym i ponad 400 wydarzeń towarzyszących.

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie www.festiwalszekspirowski.pl

Na 23. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski zaprasza i poleca Platynowy Sponsor, Port Lotniczy Gdańsk. 


 

Kontakt