Gdańsk, 19OC

calendar_today 2019-10-27, 20:30 person

A A A

Prawie 250 potencjalnych dawców szpiku na lotnisku. Wszystko dla Ludwika

Chory na ostrą białaczkę szpikową roczny Ludwik czeka na dawcę szpiku. Chętni rejestrowali się w bazie DKMS w mijający weekend, także w Porcie Lotniczym Gdańsk.

Aakcja rejestracji dawców szpiku w Porcie Lotniczym Gdańsk. 

„Nasz synek nazywa się Ludwik, ale wszyscy mówią na niego Ludek. Właśnie obchodził swoje pierwsze urodziny na oddziale hematologii w Gdańsku, gdzie od sierpnia walczy z bardzo silnym przeciwnikiem – ostrą białaczką szpikową. Rozpoznanie padło 8 sierpnia i sprawiło, że nasze życie stanęło na głowie. Pokoje w domu zmieniły się w szpitalne sale, a dni pełne zabawy i radości zastąpiły dni wypełnione zabiegami, badaniami oraz kolejnymi kroplówkami. Pomimo ciężkiej choroby Ludek dzielnie walczy o powrót do zdrowia” – mówią rodzice Ludka. Chłopiec jest synem stewardessy Agaty Wojtowicz-Kanii i pracownika Welcome Airport Services Krzysztofa Kanii. Aktualnie chłopiec jest w trakcie trzeciej serii chemioterapii, ale konieczny jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Niestety do tej pory nie udało się znaleźć dla niego „bliźniaka genetycznego”. Dlatego fundacja DKMS oraz lokalna Grupa Inicjatywa – Rodzina i Przyjaciale Rodziców Ludka zorganizowała w ten weekend akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Była ona dedykowana Ludwikowi, ale także innym chorym na nowotwory krwi. 

Punkty rejestracji dawców były 26 i 27 października 2019 w następujących miejscach:
    Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
    Galeria Bałtycka
    Forum Gdańsk
    Galeria Madison
    GCH Manhattan
    Galeria Metropolia
    Galeria Przymorze
    IKEA
    Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
    AmberExpo (tylko 27.10. podczas targów Mamaville)
    Centrum Handlowe Port Rumia 

Rejestracja w bazie DKMS to krótki wywiad medyczny, wypełnienie formularza rejestracyjnego i pobranie wymazu z policzka, co trwa od 10 do 15 minut. Dawcą może zostać zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat, bez znacznej nadwagi, ważąca co najmniej 50 kg, może mieć tatuaże i kolczyki, rejestrowane są też kobiety w ciąży. 


 


 
 

Kontakt