Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Rozbudowa wieży kontroli lotów w Gdańsku 

  2021-11-10, 10:00

  Główne zdjęcie

  mat. pras. PAŻP

  Kontrolerzy lotów będą mieli lepsze warunki pracy w Porcie Lotniczym Gdańsk. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozbuduje i zmodernizuje ośrodek kontroli ruchu na gdańskim lotnisku. 

  Gdański Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego zostanie rozbudowany, a kontrolerzy zbliżania będą mieli nową salę operacyjną z nowoczesnymi stanowiskami, która powstanie w świeżo zaprojektowanym budynku. Modernizacja w znaczny sposób wpłynie na komfort pracy kontrolerów, nie tylko na stanowiskach zbliżania, ale również na wieży i personelu Służby Informacji Powietrznej (FIS). W nowej sali operacyjnej powstaną trzy stanowiska APP, a docelowo będzie tam można uruchomić pięć.

  Rozbudowa jest konieczna ze względu ilość sprzętu i urządzeń potrzebnych do wykonywania zadań związanych z kontrolą ruchu lotniczego. Dlatego powstanie nowy 2-kondygnacyjny budynek i nowa infrastruktura techniczna, w tym nowoczesna serwerownia. Zostaną w niej zastosowane standardy, takie jak w niedawno ukończonych inwestycjach PAŻP w Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Z kolei na dachu nowego budynku, zostaną zainstalowane zewnętrzne urządzenia techniczne.

  Za realizację inwestycji odpowiada firma API Smart, a wartość kontraktu to 25 mln złotych. Podpisano już umowę na realizację tej inwestycji. Wykonawca na realizację zadania będzie miał pół roku. 

  W ramach kontraktu z wykonawcą usługi modernizacyjnej – rozbudowany będzie system energetyczny i klimatyzacyjny, infrastruktura techniczna związana z funkcjonowaniem ośrodka, kontrola dostępu, BMS, ochrona p.poż, system monitoringu oraz okablowanie strukturalne. Rozbudową i nową infrastrukturą techniczną zajmie się firma API Smart, z którą została podpisana umowa na kwotę blisko 25 mln zł. Wcześniej ten sam wykonawca zrealizował projekty PAŻP przy lotniskach Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice czy poznańskiej Ławicy.

  W 2021 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, zainwestowała w modernizację i zwiększenie wydajności lotnisk około 100 mln złotych, z czego ¾ na lotniskach regionalnych. Udało się m.in. sfinansować instalację systemów wspomagających lądowanie samolotu, wyposażenia nawigacyjnego, radarów, systemów antenowych, modernizację stanowisk KRL czy wież.
   

  Zobacz najnowsze