Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Straż Graniczna przypomina o zasadach bezpieczeństwa na lotnisku

  2021-06-10, 08:00

  Główne zdjęcie
  Nie zostawiaj bagażu bez opieki. Podróżuj z ważnymi dokumentami. Nie przewoź rzeczy nielegalnie, zadbaj o odpowiednie pozwolenia. 

  Torba bez opieki na lotnisku w każdej sytuacji traktowana jest jako potencjalne zagrożenie. Wiąże się z wszczęciem procedur bezpieczeństwa, a te powodują utrudnienia dla podróżnych. 

  W latach poprzedzających pandemię, przy ożywionym ruchu lotniczym w portach lotniczych w Gdańsku i Szczecinie dość częste były działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami. Tego typu interwencje powodowały zazwyczaj poważne utrudnienia, są czasochłonne i wpływają na opóźnienia lotów – informuje biuro prasowe Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. 

  Neutralizacja porzuconego bagażu odbywa się według ustalonej procedury. W pierwszej kolejności przywoływany jest właściciel. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana torba, wyznacza strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje ludzi. Następnie pirotechnicy Straży Granicznej przeprowadzają rozpoznanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Mogą też wykorzystać do pomocy psa wyszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W razie braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością. 

  Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej apelują do podróżnych, żeby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na wakacje, a także sankcji karnych w postaci mandatu. 

  Straż Graniczna przypomina, że każdy musi mieć przy sobie ważny dokument uprawniający do przekroczenia granicy. Dotyczy to także dzieci. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty oraz – co najważniejsze – sprawdzić ważność dokumentów i wymogi kraju docelowego.  

  Szczegółowe informacje o zasadach wjazdu do poszczególnych krajów, obowiązujących tam przepisach, wymogach dla kierowców, obyczajach oraz ostrzeżeniach znaleźć można na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

  Podczas podróży po krajach Unii Europejskiej, pomimo braku kontroli na granicy wewnętrznej, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport. 

  Wywóz poza Unię Europejską niektórych przedmiotów (np. o cechach zabytku) lub zwierząt również wymaga uzyskania wcześniej odpowiednich zgód od uprawnionych do ich wystawienia organów. 

  Kontakt ze Strażą Graniczną w Porcie Lotniczym w Gdańsku, tel. +48 58 522 04 80. 


   

  Zobacz najnowsze