Gdańsk, 13OC

calendar_today 2020-03-15, 12:30 person

A A A

Ustały regularne zagraniczne połączenia lotnicze z Polską

Do Gdańska będą teraz latać tylko czartery z Polakami wracającymi z wakacji i samoloty Ryanaira z Wrocławia i Krakowa. LOT nie będzie latał na liniach krajowych, a więc z Gdańska do Warszawy i Krakowa.

Z Gdańska zasadniczo nie wylecą za granicę żadne samoloty rejsowe. Nie wylądują też żadne regularne linie. Loty KLM z Gdańska do Amsterdamu, które się jednak odbywają w niedzielę, to loty ewakuujące cudzoziemców i osoby na stałe mieszkające za granicą. Przyleci także samolot czaretrowy z Bergen, który przywiezie Polaków z Norwegii. 

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, od północy 15 marca 2020 wprowadzono ograniczenie w połączeniach lotniczych z Polską w związku z zagrożeniem koronawirusem. W praktyce oznacza to prawie całkowite wygaśnięcie ruchu lotniczego w Polsce. Na razie zakaz lotów obowiązuje 10 dni, ale może zostać przedłużony. Wszyscy, którzy mają bilety na połączenia międzynarodowe z Polską, a nie polecą ani nie wylecą z kraju, muszą się skontaktować z firmami, u których nabyli te bilety. Linie lotnicze zapewniają, że są w kontakcie ze swoimi pasażerami i proponują rozwiązania, włącznie ze zwrotem gotówki.

Jako Port Lotniczy Gdańsk prosimy podróżnych, by nie zwracali się do nas w sprawach dotyczących biletów i rezerwacji, bo tylko linie lotnicze i firmy pośredniczące mogą odpowiadać na zadane pytania i rozwiązywać konkretne problemy. 

Jak poinformowano na sobotniej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera RP, Polskie Linie lotnicze LOT już od niedzieli zaczną organizować akcję #LOTdoDomu. Będzie ona polegała za organizowaniu lotów czarterowych po Polaków, przebywających w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii, na Cyprze i na Malcie. W dalszej kolejności LOT ma także polecieć do innych krajów i zabrać stamtąd Polaków, którzy będą chcieli, a nie będą mogli wrócić do Polski. Premier poinformował, że pasażerowie zapłacą za podróż zryczałtowaną opłatę. Na razie nie są one znane, podobnie jak daty lotów repatriacyjnych.  Zapisy na loty repatriacyjne są prowadzone przez stronę PLL LOT: LOTdoDomu

Podobne połączenia mogą też organizować zagraniczne linie lotnicze, by sprowadzić swoich obywateli z Polski do swoich krajów. Obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce i chcieliby wylecieć do domu, a z powodu wstrzymania lotów jest to niemożliwe, powinni się zgłaszać do swoich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Muszą one pośredniczyć w organizowaniu lotów powrotnych. Do obcych placówek mogą się także zgłaszać Polacy, którzy na stałe mieszkają i pracują za granicą, chcieliby tam wrócić, a obecnie przebywają w Polsce i z powodu zakazu nie mają możliwości wylotu.  Kontakty do placówek dyplomatycznych w Polsce znajdziesz TUTAJ

Ogólna zasada, jaką wprowadzono w związku z zagrożeniem epidemicznym jest taka, że do Polski nie są wpuszczani obcokrajowcy, chyba że są małżonkami albo dziećmi Polaków albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, ci którzy posiadają Kartę Polaka, są dyplomatami lub posiadają prawo stałego lub czasowego pobytu albo pozwolenie na pracę w Polsce. Obcokrajowcy nie mogą przylecieć ani przyjechać drogą lądową. 

Polacy mogą wrócić do Polski autokarami, busami czy samochodami, lotami czarterowymi z wakacji i lotami repatriacyjnymi. Z mocy prawa mają jednak obowiązek przez 14 dni przebywać w tzw. kwarantannie domowej. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi wysoka kara finansowa. Pasażerowie, którzy będą przylatywać do Gdańska, będą przechodzić graniczną kontrolę dokumentów (paszporty lub dowody osobiste), będzie im też badana temperatura i będą wypełniali karty lokalizacyjne. Ponadto dostaną ulotki o kwarantannie. Następnie na własną rękę i we własnym zakresie będą wracać do swoich domów. Nie jest przewidziany żaden specjalny transport z lotniska. 

Ulotki o kwarantannie - wersje angielska i ukraińska 

 

Kontakt