Gdańsk, 11OC

calendar_today 2020-06-30, 22:00 person

A A A

Wolno już latać z Polski do Wielkiej Brytanii, nadal nie można latać do Szwecji i Portugalii

Ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów, z którego wynika, że zakaz lotów nadal obowiązuje na trasach międzynarodowych do Szwecji i Portugalii. Na razie pasażerowie nie polecą więc z Gdańska do Sztokholmu, Goteborga czy Malmo.

Z opublikowanego rozporządzenia wynika, że ”Wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe”, ale „zakazu nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe: z lotnisk położonych na terytorium: państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej”. 

Rozporządzenie nie wymienia Wielkiej Brytanii, więc loty na wyspy będą od jutra możliwe. Z Gdańska będą mogły polecieć samoloty do Aberdeen, Belfastu, Birmingham, Bristolu, Doncaster-Sheffield, Edynburga, Leed-Bradford, Londynu-Gatwick, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Liverpoolu, Manchesteru i Newcastle. Zarówno Wizz Air jak i Ryanair zadeklarowały gotowość realizowania tych połączeń. 

Rząd zezwolił dziś także na loty z Polski do takich państw jak: Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Republika Albanii, Republika Korei i Ukraina. Oznacza to, że będą możliwe połączenia z Gdańska do Kutaisi w Gruzji czy Charkowa, Kijowa i Lwowa na Ukrainie. Możliwy będzie także lot do stolicy Albanii Tirany, który kilka dni temu zapowiedziały Polskie Linie Lotnicze LOT. 

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać do 14 lipca i dopiero po tym terminie możliwe będą zmiany dotyczące m.in. lotów z Polski do Szwecji. 

Rozporządzenie Rady Ministrów przeczytasz TUTAJ

Kontakt