Gdańsk, 12OC

calendar_today 2019-10-22, 10:00 person

A A A

Z Gdańska do ukraińskiego Zaporoża z Wizz Air

Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły nowe połączenie Gdańska z Zaporożem w południowo-wschodniej Ukrainie. Samoloty przewoźnika będą latały na międzynarodowe lotnisko Zaporoże dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Wizz Air zainauguruje nowe połączenie 30 marca 2020 roku.

Fot: Sergiy Lavrov

Zaporoże to kolejne ukraińskie miasto, do którego będzie można polecieć z Gdańska. Obecnie mamy połączenia z Kijowem, Lwowem, Charkowem, a już 29 października 2019 Wizz Air uruchomi nowe połączenie do Odessy. Do tego samego miasta od 4 listopada będzie też latał Ryanair. „Ogłaszamy jeszcze więcej ekscytujących wiadomości dla naszych klientów z Ukrainy, podkreślając tym samym zaangażowanie Wizz Air w tym kraju. Jako pionier podróży lotniczych z najniższymi taryfami na Ukrainie, zawsze staramy się stymulować rynek i reagować na rosnące zapotrzebowanie na niskokosztowe bilety i wspaniałe wrażenia z podróży. Dodanie nowego, już piątego lotniska, w Zaporożu, do naszej siatki połączeń na Ukrainie jest dla nas ważnym kamieniem milowym" - powiedział Johan Eidhagen z Wizz Air. 

Trasa

Termin uruchomienia

Termin ogłoszenia

Częstotliwość lotów

GDN – OZH

OZH – GDN

30.03.2020

22.10.2019

poniedziałki i piątki

Miasto Zaporoże jest regionalnym centrum prowincji Zaporoże, jednego z największych centrów administracyjnych, przemysłowych i kulturalnych na południu Ukrainy. Leży nad brzegiem Dniepru. Ma 749 tys. mieszkańców. Obszar miasta wynosi 331 kilometrów kwadratowych. Jest piątym co do wielkości na Ukrainie i jednym z największych miast przemysłowych tego kraju. Zaporoże ma ciepłe i długie lato, które może trwać od początku maja do końca września. Zima jest umiarkowana i sucha. 

Najważniejszą atrakcją turystyczną Zaporoża jest Rezerwat Narodowy Chortyca, jeden z siedmiu cudów Ukrainy. To kompleks kilku wysp rzecznych, który rozciąga się na długości 12 km wzdłuż brzegów Dniepru. Chortyca ma wyjątkowy krajobraz, faunę i florę. Znajduje się tam także Kompleks Historyczno-Kulturalny „Zaporoże Sicz”, który jest rekonstrukcją głównego obozu Kozaków zaporoskich.  


Źródło: https://zp.gov.ua/uk/ Fot: Sergiy Lavrov

Elektrownia Wodna Dniepr jest drugim symbolem turystycznym Zaporoża i drugą co do wielkości elektrownią wodną na Ukrainie. 

Historycznie na obrzeżach miasta znajdowały się liczne osiedla migrantów z Niemiec, którzy przybyli tam na zaproszenie Katarzyny II z 1787 roku. Byli to przeważnie mennonici, którzy uciekali przed prześladowaniami religijnymi we własnych krajach. Część mieszkańców takich kolonii mennonickich, jak Neuendorf, Einlage, Kronsweide, Osterwick, Rosental, Nieder-Chortitza czy Burwalde pochodziła z Prus Wschodnich, m.in. z okolic Gdańska, Grudziądza i Elbląga.

 

Kontakt