Gdańsk 10 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Z Wielkiej Brytanii na kwarantannę w Polsce

  2021-06-23, 12:00

  Główne zdjęcie
  Od 23 czerwca każdy, kto podróżuje do Polski z Londynu, Belfastu czy Machensteru, będzie musiał odbyć obowiązkową, co najmniej tygodniową kwarantannę. Przyczyną jest rozprzestrzenianie się na Wyspach koronawirusa w wariancie Delta. 

  Obowiązek odbycia kwarantanny nie dotyczy wszystkich podróżujących. Nie będą nią objęci zaszczepieni pełną dawką szczepionki na koronawirusa, jeśli upłynęło 14 dni od ostatniej/finalnej dawki do podróży. Ponadto na kwarantannę nie trafią ozdrowieńcy, którzy chorowali nie dalej niż 6 miesięcy od przylotu do Polski.

  Z kwarantanny nie zwolni jednak, tak jak dotychczas, negatywny wynik testu zrobionego 48 godzin po przekroczeniu granicy. Straż Graniczna, osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii, nie będące ozdrowieńcami lub niezaszczepione, skieruje na 10 dniową kwarantannę, która będzie mogła zostać zakończona dopiero po tygodniu, jeśli wykona się po 7 dniach test i będzie on negatywny. 

  Obostrzenia dotyczące podróży z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski mają związek z coraz większą liczbą zachorowań na Wyspach na mutację koronawirusa Delta. Podjęta decyzja ma zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa. 

  Obowiązkowa kwarantanna związana z Deltą obowiązywała już wcześniej, ale dotyczyła tylko podróży do Polski z Indii, Brazylii i Południowej Afryki.
   
  Ponadto zmieniono przepisy dotyczące testowania dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujących z opiekunami zaszczepionymi lub z negatywnymi testami. Wcześniej rozporządzenie mówiło, że można zwolnić dzieci z testowania, o ile podróżują z opiekunami zaszczepionymi lub z negatywnym testem, ale dotyczyło to tylko podróży do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej i spoza Strefy Schengen.

  Teraz prawo do zwolnienia z testów mają tylko te dzieci do 12 lat, które lecą z rodzicami i opiekunami zaszczepionymi lub z negatywnym testem, ale podróżującymi z krajów Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Natomiast podróżujące dzieci spoza UE i Schengen zostaną zwolnione z testów tylko wówczas, gdy ich rodzice lub opiekunowie zostali zaszczepieni pełną dawką szczepionki na koronawirusa. Zwonienie to nie dotyczy podróży dzieci z osobami dorosłymi, które się przetestują. 

  Rząd wprowadził nowe rozwiązanie dotyczące osób podróżujących przez Polskę. Zwolnił z obowiązkowej kwarantanny przylatujących do naszego kraju, którzy mają bilety lotnicze na dalszą podróż i wylecą za granicę w ciągu maksymalnie 24 godzin. Dotyczy to jednak podróżujących z krajów spoza Strefy Schengen i Unii Europejskiej, czyli wszystkich państw oprócz wymienionych: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Szwajcaria.

  Rozporządzenie czytaj TUTAJ 

  Zobacz najnowsze