Gdańsk, 13OC

calendar_today 2020-05-08, 22:00 person

A A A

Zakaz lotów do 23 maja

Rząd przedłużył o kolejne dwa tygodnie zakaz regularnych lotów krajowych i zagranicznych. AKTUALIZACJA

 

Aktualizacja 8 maja 

Jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazu lotów. Formalnie wejdzie w życie 10 maja. Przepisy zabraniają do 23 maja br. wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe i krajowe. Oznacza to, że na terenie kraju przez kolejne dwa tygodnie nie będą mogły być wykonywane żadne regularne rejsy komercyjne. Zakazy nie obejmują lotów towarowych i przewożących pocztę, a także operacji General Aviation samolotami dysponującymi do 15 miejsc pasażerskich. 

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym TUTAJ 

Publikacja z 24 kwietnia 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie zakazu lotów ma  obowiązywać do 9 maja 2020. Dokument wprowadza zakaz lądowania na polskich lotniskach samolotów cywilnych przewożących pasażerów, wykonujących loty międzynarodowe oraz krajowe. Wyjątkiem są m.in. rejsy realizowane na zlecenie premiera, loty w ramach akcji powrotu Polaków do kraju, a także czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. Zakaz nie dotyczy nadal przewozu towarów i poczty.

Na polskich lotniskach lądować będą mogły jednak także samoloty realizujące przeloty na zlecenie osoby fizycznej lub firmy, posiadające do 15 miejsc pasażerskich. To jest zmiana w stosunku do wcześniejszego zakazu. "Projekt względem obowiązującego rozporządzenia wprowadza zmianę, która dopuszcza do wykonywania lotów z wykorzystaniem statków powietrznych posiadających do 15 miejsc pasażerskich. Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zakaz regularnych lotów w Polsce został wprowadzony 15 marca 2020 w związku z pandemią koronawirusa, równolegle z zamknięciem granic kraju. 


 

Kontakt