Gdańsk 21 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Zakaz lotów do 7 państw w Afryce. Dłuższa kwarantanna dla podróżujących spoza Schengen i spoza Unii Europejskiej

  2021-11-29, 22:00

  Główne zdjęcie
  Polski rząd wprowadza od 1 grudnia ograniczenia związane z pojawieniem się m.in. w Afryce nowej mutacji koronawirusa nazywanego Omikronem. 

  W związku z zakazem lotów, nie polecimy z Polski do takich państw jak Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Nie będą się odbywały także loty z tych krajów. Podróżujący z tych państw, przez inne kraje, będą kierowani w Polsce na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Nie będzie się można z niej zwolnić ani jej skrócić przez wykonanie testu na Covid-19. 

  „Pakiet alertowy obostrzeń związany z Omikronem ma dwa elementy. Pierwszy z nich dotyczy uszczelniania granic. Podążając za rekomendacjami europejskiej agencji ds. kontroli zakażeń wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów. Zostały one uznane za kraje wysokiego ryzyka i w przypadku tych krajów zostanie wprowadzony zakaz lotów” - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Decyzją rządu, z 10 do 14 dni został wydłużony czas obowiązkowej kwarantanny dla podróżujących z państw spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen, którzy nie są w pełni zaszczepieni. Będzie można tę kwarantannę skrócić wykonując test 8 dnia (dotychczas kwarantanna trwała 10 dni, a test można było wykonać w 7 dniu). Musi to być test PCR. 

  Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia.


  Źródło: Twitter Ministerstwo Zdrowia 

  Zobacz najnowsze