Gdańsk 12 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Zmiana zasad podróżowania do kilku krajów europejskich 

  2021-07-22, 11:00

  Główne zdjęcie

  Islandia

  Zobacz co się zmieniło m.in. na Islandii, w Irlandii i Wielkiej Brytanii, na Malcie i w Grecji. 

  ISLANDIA

  Islandia od 26 lipca wprowadza obowiązkowe testy także dla osób zaszczepionych na Covid. Dopuszczone będą zarówno testy PCR jak i antygenowe. W obu przypadkach test musi zostać wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Następny zostanie wykonany na lotnisku na Islandii. Obostrzenia nie będą dotyczyły dzieci do 12 roku życia. Niezaszczepieni zobowiązani zostaną także do odbycia 5-dniowej kwarantanny, a po jej zakończeniu wykonania kolejnego testu na obecność Covid-19.

  IRLANDIA 

  Od 19 lipca osoby dorosłe i dzieci w wieku od 12 do 17 lat, podróżujące z Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii, mogą wjechać do Irlandii po okazaniu jednego z następujących dokumentów: 
  - dowód szczepienia przeciwko Covid (na przykład Unijny Certyfikat Covid), 
  - dowód wyzdrowienia z Covid w ciągu ostatnich 180 dni,
  - negatywny wynik testu przeciwko Covid w języku angielskim wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

  Irlandia akceptuje Unijny Certyfikat Covid. 

  Od 12 lipca obowiązuje tylko elektroniczna forma formularza Passenger Locator Form. 

  WIELKA BRYTANIA 

  Od 19 lipca osoby przybywające do Wielkiej Brytanii z krajów tzw. listy pomarańczowej (bursztynowej) zwolnione są z obowiązku kwarantanny oraz wykonania testu w 8 dniu od przylotu, o ile zostały w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego systemu szczepień przeprowadzanych przez NHS. Osoby zaszczepione w Polsce i innych krajach, nadal podlegają kwarantannie po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Polska jest obecnie na pomarańczowej liście. Oprócz zniesienia kwarantanny, pozostaje wymóg testowania, jeden test trzeba zrobić trzy dni przed powrotem do Wielkiej Brytanii, drugi dwa dni po wylądowaniu na Wyspach. 

  MALTA 

  Podróżujący na Maltę ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, jeśli nie są zaszczepieni, muszą poddać się kwarantannie. Zwolnione  z niej są dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby, które z powodów medycznych nie mogą się zaszczepić, muszą one jednak przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego nie później niż 72 godziny przed podróżą. Dzieci do 5 roku życia nie trzeba testować. Niezaszczepieni muszą odbywać 14-dniową kwarantannę w wyznaczonym do tego celu hotelu i na własny koszt. Z kwarantanny nie zwalnia status ozdrowieńca 

  GRECJA

  Greckie władze usprawniły system generujący kody QR dla podróżnych m.in. z Polski. Dotąd na kody trzeba było czekać wiele godzin, teraz pownny się pojawić się w ciągu godziny. 

  Zobacz najnowsze