Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii

  2021-09-21, 11:00

  Główne zdjęcie
  Od 1 października będzie trzeba podróżować na Wyspy z paszportem, ale od 4 października zaszczepieni na Covid-19 wjadą bez testów przed podróżą.  

  Zgodnie z decyzją brytyjskiego rządu, od 4 października podróżujący do Anglii m.in. z Polski, którzy będą w pełni zaszczepieni, nie będą musieli robić testów przed wyjazdem. W październiku testy PCR robione w Wielkiej Brytanii drugiego dnia po powrocie zostaną zastąpione tańszymi testami przepływu bocznego, czyli antygenowymi.
   
  Natomiast podróżni, którzy nie będą zaszczepieni, nadal będą zobowiązani do robienia testów zarówno przed podróżą, jak i drugiego i ósmego dnia po przyjeździe do Anglii.

  Od 1 października do Wielkiej Brytanii trzeba będzie wjeżdżać z paszportem. Będą jednak od tego wyjątki. 

  Do końca 2025 roku osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego, będą mogły w dalszym ciągu podróżować na tych samych zasadach jak do tej pory. 

  Zmiana ma związek z Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co miało miejsce ponad 1,5 roku temu. Zasady wjazdu na Wyspy zmieniają się jednak dopiero teraz. 

  Na stronie polskiej ambasady pojawiło się zastrzeżenie, że po 1 października 2021 roku będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego, o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik zaakceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży. 
   

  Zobacz najnowsze