Gdańsk 15 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Zmiana zasad wjazdu na Maltę

  2021-06-03, 06:00

  Główne zdjęcie
  Malta zmieniła wymagania dotyczące testów na Covid-19. Trzeba je zrobić jeszcze przed wylotem na wyspę.

  Dotychczas turyści lecący na Maltę nie musieli wykonywać testów przed podróżą. Mogli je zrobić już po wylądowaniu na wyspie, na lotnisku i za darmo. Tamtejsze władze właśnie zmieniły przepisy w tym zakresie. Wszyscy turyści wybierający się na Maltę muszą zrobić test PCR jeszcze przed podróżą, nie dalej niż 72 godziny. I muszą za niego zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto należy wypełnić formularz wjazdowy. 

  W przypadku, gdy podróżny przybędzie na Maltę i nie będzie posiadał testu PCR, będzie poddany obowiązkowemu testowi, którego wykonanie jest odpłatne. Koszt testu PCR wynosi 120 euro. Do czasu wydania wyniku podróżny będzie musiał przebywać na obowiązkowej kwarantannie w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu, wskazanym przez władze maltańskie. Jeśli wynik testu PCR okaże się pozytywny, podróżny będzie musiał pozostać na obowiązkowej kwarantannie tak długo, jak określą to władze maltańskie.  Zakwaterowanie w miejscu odbywania obowiązkowej kwarantanny jest odpłatne. Jego koszt wynosi 100 euro za dobę bez wyżywienia.

  Z Gdańska na Maltę latają samoloty linii Ryanair, dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele. 

  Z testowania zostały zwolnione osoby, które zostały zaszczepione pełną dawką na Malcie i mają na to akceptowane przez Maltę zaświadczenie. Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest informacja, że zaświadczenia o szczepieniu wydane w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będą uznawane przez Maltę nie później niż z dniem 1 lipca, kiedy wejdą w życie przepisy UE ustanawiające jednolity unijny certyfikat Covid (EU DIGITAL COVID CERTIFICATE). Wówczas, osoby posiadające unijny certyfikat Covid będą zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe na Maltę. Ambasada Polski na Malcie ma poinformować na swojej stronie o formie zaświadczenia i dacie, od której zaświadczenie będzie uznawane na Malcie, jak tylko władze maltańskie wydadzą odpowiednie przepisy w tej sprawie. 

  Zwolnione z testów i obowiązku okazywania zaświadczeń są dzieci do lat 5.

  Zobacz najnowsze