Gdańsk 21 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Terminale pasażerskie

  Port Lotniczy Gdańska im. Lecha Wałęsy ma dwa terminale pasażerskie: terminal T1 i terminal T2. Zaprojektowane i wykonane zgodnie z nowoczesnymi trendami architektonicznymi, oferują pasażerom kompleksową i komfortową obsługę oraz szeroki zakres usług.

  Terminal T1 został oddany do użytku w 1997 roku i dziś obsługuje głównie pasażerów wylatujących do państw spoza strefy Schengen. Obiekt ma cztery kondygnacje, 4.873 m kw. powierzchni zabudowy i 9.662 m kw. powierzchni użytkowej. Obecnie jest użytkowany w ograniczonych zakresie.

  Pierwsza cześć terminalu pasażerskiego T2 została wybudowana w 2012 roku, przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które były rozgrywane w Polsce i na Ukrainie. Terminal T2 miał wówczas 15.040 m kw. powierzchni całkowitej i 39.433 m kw. powierzchni użytkowej i obsługiwał pasażerów odlatujących głównie do krajów strefy Schengen. Czterokondygnacyjny obiekt wybudowało konsorcjum firm: Budimex i Doraco, na podstawie projektu biura JSK Architekci. W latach 2014 – 2015 terminal T2 został rozbudowany i jego powierzchnia całkowita została zwiększona o 5.512 m kw., a użytkowa o 15.537 m kw. Inwestycję tę zrealizowała firma NDI. W nowej części umiejscowiono strefę przylotów. Na terenie gdańskiego lotniska pasażerowie mogą korzystać z pięciu rękawów, którymi dochodzą bezpośrednio do samolotów. To jedyne pomosty pasażerskie w Polsce, które pasują także do maszyn turbośmigłowych takich jak Bombardiery Q400, latające we flocie LOT.

  Terminal T2 zapewnia pasażerom całościową obsługę przed podróżą jak i po jej zakończeniu. Podróżujący mogą kupić bilety, dokonać odprawy bagażowej i pasażerskiej, skorzystać z usług VIP, Executive Lounge i Fast Track. Obiekty lotniskowe są przystosowane i przyjazne dla osób niepełnosprawnych i dla rodzin z małymi dziećmi. Na terenie portu lotniczego można zjeść i zrobić zakupy. Dostępne są m.in. gazety i książki, pamiątki z Polski, a także ekskluzywne ubrania, akcesoria, kosmetyki i produkty spożywcze. Dzieci mogą spędzić czas na placu zabaw. Na lotnisku można wymienić waluty. W terminalu T2 jest Punkt Informacji Turystycznej i Lotniskowej. Tu można zasięgnąć informacji na wiele tematów, otrzymać materiały promocyjne, a także kupić Gdańską Kartę Turysty, vouchery na usługi Executive Launge i Fast Track. Na lotnisku można kupić wycieczkę na wymarzone wakacje, a także wysłać list lub paczkę za pośrednictwem Poczty Polskiej. Po przylocie do Gdańska można wynająć samochód w jednej z kilkunastu wypożyczalni aut. Z terminalu T2 można przejść bezpośrednio na perony Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Przed terminalem stoją taksówki, niedaleko są przystanki autobusowe, skąd można dojechać do Gdańska i Sopotu. Wokół terminali znajduje się kilka parkingów.

  Terminal pasażerski w Gdańsku to miejsce przyjazne dla sztuki. Jest w nim eksponowany obraz Ostatnia Wieczerza profesora Macieja Świeszewskiego.

  W terminalu jest też ogólnodostępna kaplica.

  Terminale Portu Lotniczego Gdańsk zostały wyposażone w instalacje i systemy zapewniające bezpieczeństwo przeciwpożarowe i obsługi obiektów, w tym: SSP system sygnalizacji przeciwpożarowej, DSO dźwiękowy system ostrzegania, SSWiN system sygnalizacji włamania i napadu, SAP system alarmu pożarowego, SD system kontroli dostępu, FIS/FIDS system informacji wizualnej, CCTV system telewizji dozorowanej. Terminale są otwarte całą dobę.

  W 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk rozpoczął nowy proces inwestycyjny kolejnej rozbudowy terminalu T2 o tzw. pirs zachodni. Dzięki niemu, gdańskie lotnisko zyska 16.000 m kw. powierzchni użytkowej. Zostanie powiększona strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej, rozbudowana zostanie hala odbioru bagażu, zwiększona będzie strefa Non – Schengen, wybudowane zostaną dwa wyjścia autobusowe. Planowana jest także rozbudowa sieci wewnętrznych dróg dojazdowych do lotniska. Obiekt będzie rozbudowywała Korporacja Budowlana Doraco na podstawie projektu opracowanego przez biuro PIG Architekci. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2021 roku.