Gdańsk 21 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  WYCIECZKI

  Co można u nas zobaczyć?

  Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma dwa terminale pasażerskie: terminal T1 i terminal T2. Zaprojektowane i wykonane zgodnie z nowoczesnymi trendami architektonicznymi, oferują pasażerom kompleksową i komfortową obsługę oraz szeroki zakres usług.

  t1

  Terminal T1 został oddany do użytku w 1997 roku i dziś obsługuje głównie pasażerów wylatujących do państw spoza strefy Schengen. Obiekt obecnie jest użytkowany w ograniczonych zakresie.

  t2

  Terminal pasażerski T2 zbudowany został w 2012 roku, m.in. by sprawnie obsłużyć tysiące kibiców, którzy przyjechali do Gdańska na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które rozgrywane były w Polsce i na Ukrainie. W latach 2014-2015 terminal T2 został rozbudowany po raz pierwszy. W roku 2019 rozpoczęła się jego kolejna rozbudowa o tzw. pirs zachodni. Została zakończona w 2022 roku.

  W nowoczesnym i wygodnym terminalu pasażerskim można zobaczyć m.in.

  • proces odprawy bagażowej,
  • proces odprawy biletowej,
  • proces odprawy bezpieczeństwa.

  Zwiedzający gdańskie lotnisko obserwują też halę obsługi bagażu, jego przewożenia i prześwietlania.

  Po przejściu do strefy zastrzeżonej lotniska można zobaczyć, jak wygląda:

  • obsługa pasażerów opuszczających terminal,
  • wsiadanie pasażerów do samolotów.
  terminal

  Mamy siedem płyt postojowych, co daje miejsca dla około 40 samolotów.

  Z hali odlotów terminali pasażerskich dobrze widać wszystkie operacje lotnicze:

  • startujące, lądujące, kołujące i parkujące samoloty,
  • pracę całej obsługi naziemnej.

  Można obserwować drogę startową lotniska wyposażoną w oświetlenie nawigacyjne i oprzyrządowanie radiowego systemu nawigacyjnego ILS, wspomagającego lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widzialności.

   

  W trakcie wycieczek po Porcie Lotniczym Gdańsk goście odwiedzają Dział Eksploatacji z dużą bazą sprzętu technicznego, m.in. do zimowego utrzymania drogi startowej.

  Bardzo dobrze wyposażona jest też i profesjonalnie wyszkolona do różnych zadań Zakładowa Lotniskowa Straż Pożarna. Czasami można zajrzeć do hangaru i do zaparkowanego na terenie portu samolotu typu Jetstream 32EP.

  plyta

  Wycieczki w Porcie Lotniczym Gdańsk są organizowane w okresie od marca do końca września, ewentualnie w innym terminie, jeśli pozwalają na to warunki pogodowe.

  Zapisy przyjmujemy i odpowiadamy na pytania tylko po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego.