WYCIECZKI

DO ODWOŁANIA STANU EPIDEMII W POLSCE ZWIĄZANEJ Z ZAGROŻENIEM  KORONAWIRUSEM, NIE ORGANIZUJEMY ZWIEDZANIA PORTU LOTNICZEGO GDAŃSK I NIE PRZYJMUJEMY ZAPISÓW. PRZEPRASZAMY!

Co można u nas zobaczyć?

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma dwa terminale pasażerskie: terminal T1 i terminal T2. Zaprojektowane i wykonane zgodnie z nowoczesnymi trendami architektonicznymi, oferują pasażerom kompleksową i komfortową obsługę oraz szeroki zakres usług.

t1

Terminal T1 został oddany do użytku w 1997 roku i dziś obsługuje głównie pasażerów wylatujących do państw spoza strefy Schengen. Obiekt obecnie jest użytkowany w ograniczonych zakresie.

t2

Terminal pasażerski T2 zbudowany został w 2012 roku, m.in. by sprawnie obsłużyć tysiące kibiców, którzy przyjechali do Gdańska na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które rozgrywane były w Polsce i na Ukrainie. W latach 2014-2015 terminal T2 został rozbudowany. W roku 2019 rozpoczęła się jego kolejna rozbudowa o tzw. pirs zachodni.

W nowoczesnym i wygodnym terminalu pasażerskim można zobaczyć m.in.

  • proces odprawy bagażowej,
  • proces odprawy biletowej,
  • proces odprawy bezpieczeństwa.

Zwiedzający gdańskie lotnisko obserwują też halę obsługi bagażu, jego przewożenia i prześwietlania.

Po przejściu do strefy zastrzeżonej lotniska można zobaczyć, jak wygląda:

  • obsługa pasażerów opuszczających terminal,
  • wiadanie pasażerów do samolotów.

Na terenie gdańskiego portu podróżni mogą korzystać z pięciu rękawów, którymi dochodzą bezpośrednio na pokłady maszyn.

terminal

Mamy siedem płyt postojowych, co daje miejsca dla około 40 samolotów.

Z hali odlotów terminali pasażerskich dobrze widać wszystkie operacje lotnicze:

  • startujące, lądujące, kołujące i parkujące samoloty,
  • pracę całej obsługi naziemnej.

Można obserwować drogę startową lotniska wyposażoną w oświetlenie nawigacyjne i oprzyrządowanie radiowego systemu nawigacyjnego ILS, wspomagającego lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widzialności.

 

W trakcie wycieczek po Porcie Lotniczym Gdańsk goście odwiedzają Dział Eksploatacji z dużą bazą sprzętu technicznego, m.in. do zimowego utrzymania drogi startowej.

Bardzo dobrze wyposażona jest też i profesjonalnie wyszkolona do różnych zadań Zakładowa Lotniskowa Straż Pożarna. Czasami można zajrzeć do hangaru i do zaparkowanego na terenie portu samolotu typu Jetstream 32EP.

plyta

Wycieczki w Porcie Lotniczym Gdańsk są organizowane w okresie od marca do końca września, ewentualnie w innym terminie, jeśli pozwalają na to warunki pogodowe.

Zapisy przyjmujemy i odpowiadamy na pytania tylko po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego.