Gdańsk 6 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  3 godziny na zrobienie testu na lotnisku po podróży spoza Schengen i UE

  2022-02-24, 20:00

  Główne zdjęcie
  Od 18 grudnia pasażerowie lecący do Polski mają dodatkową możliwość zrobienia testów na koronawirusa. Testy są obowiązkowe dla niezaszczepionych, ale także zaszczepionych i ozdrowieńców. (nieaktualne od 28 marca 2022)

  Podróże lotnicze z krajów spoza strefy Schengen i spoza Unii Europejskiej,
  w tym z Wielkiej Brytanii i Egiptu 

  Rozporządzenie Rady Ministrów, które weszło w życie 15 grudnia 2021 mówiło, że osoby podróżujące z krajów spoza Unii Europejskiej i spoza strefy Schengen, muszą przed przekroczeniem polskiej granicy okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Badanie musi zostać wykonane nie wcześniej niż 24 godziny, albo przed wylądowaniem w Polsce, albo po wylądowaniu, ale jeszcze przed kontrolą paszportową.

  17 grudnia 2021 opublikowano rozporządzenie, z którego wynika, że dołożono możliwość wykonania testów także po kontroli granicznej. Pasażer musi zrobić test  w ciągu trzech godzin od wylądowania, jeszcze na lotnisku. Po uzyskaniu negatywnego wyniku, informacja na ten temat jest wprowadzana przez laboratorium do oficjalnej bazy i kwarantanna jest zdejmowana. 

  Są honorowane zarówno testy antygenowe jak i PCR. Na lotnisku są wykonywane tylko testy antygenowe. Trzeba je zrobić na własny koszt. 

  24 lutego 2022 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.

  W Porcie Lotniczym Gdańsk dostosowujemy godziny pracy laboratoriów wymazowych do lotów z państw spoza Schengen i spoza Unii Europejskiej, tak by dać możliwość pasażerom ich wykonania. Szczegóły TUTAJ 

  Obowiązek testowania dotyczy zarówno osób zaszczepionych, ozdrowieńców, jak i niezaszczepionych.

  Osoby zaszczepione, podróżujące spoza UE i Schengen, po okazaniu negatywnego wyniku testu, wjadą do kraju bez konieczności odbywania kwarantanny. Także ozdrowieńcy. Natomiast osoby niezaszczepione, mimo negatywnego testu, będą trafiały na 7-dniową kwarantannę. Na 7-dniową kwarantannę będą też kierowani ci, którzy mimo wymogów, wyniku testu nie okażą podczas kontroli paszportowej. 


  Dzieci w podróży spoza Schengen i UE

  Dzieci do lat 5 nie muszą być testowane. Natomiast z kwarantanny, tak jak dotychczas, są zwolnione dzieci do 12 roku życia, podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych lub posiadających Unijny Certyfikat Covid na podstawie wykonanego testu przed podróżą lub z powodu przechorowania koronawirusa nie dalej niż 180 dni przed podróżą. Testowane muszą być dzieci między 5 a 12 rokiem życia i starsze. 

  Marynarze 

  Marynarze są zwolnieni zarówno z testów jak i z kwarantanny. 

  Tranzyt

  Możliwa jest podróż w tranzycie przez Polskę bez kwarantanny. Dotyczy tylko tych, którzy przylecą do Polski spoza Schengen i spoza Unii, będą mieli bilet na dalszy lot, który będzie nie później niż w ciągu doby od wylądowania. Osoby te nie będą jednak zwolnione z obowiązku wykonania testu, albo w ciągu maksymalnie doby za granicą albo w ciągu trzech godzin od wylądowania na lotnisku.
   

  Loty z Schengen i Unii Europejskiej, w tym z Cypru i Irlandii

  Osoby podróżujące z krajów Schengen i Unii Europejskiej, jeśli są w pełni zaszczepione, mogą wjechać do Polski bez testów, podobnie ozdrowieńcy. Ci, którzy nie mają pełnego szczepienia, mogą zrobić test zarówno przed wylotem do Polski, jak i po przylocie. W obu przypadkach mają na to dwie doby, 48 godzin do przylotu i 48 od wylądowania. Dzieci takich osób do 12 lat są zwolnione z testowania. 

  Zakaz lotów 

  Do 24 stycznia 2022 roku przedłużony został zakaz lotów do Polski z 7 krajów afrykańskich: Botswany, RPA, Mozambiku, Eswatini, Lesoto, Namibii i Zimbabwe. Jeśli ktoś podróżuje z tych państw do Polski poprzez inne porty, po powrocie do kraju podlega 14-dniowej kwarantannie, której nie można skrócić.
   

  Wszystkie zmiany mają związek z szerzeniem się w świecie mutacji koronawirusa nazywanej Omikronem i czwartej fali pandemii. 

  Zobacz najnowsze