Gdańsk -1 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Hania i Marzena 5-milionowymi pasażerkami Portu Lotniczego Gdańsk (video, zdjęcia)

  2019-12-16, 16:00

  Główne zdjęcie
  Gdańskie lotnisko świętowało dziś swój kolejny rekord i uroczyście przywitało swoich 5-milionowych pasażerów. Tylu udało się obsłużyć w 2019 roku. Kolejny rekord planujemy za dwa lata.

  5-milionowy pasażer, a właściwie dwie pasażerki, Pani Marzena i jej córka Hania, przyleciały do Gdańska z Frankfurtu na pokładzie samolotu linii Lufthansa. 

  Zobacz VIDEO

  W Gdańsku zostały uroczyście powitane przez władze samorządowe, w tym Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego, Piotra Borawskiego zastępcę Prezydenta Gdańska, Katarzynę Gruszecką Spychałę zastępcę Prezydenta Gdyni i Magdalenę Jachim zastępcę Prezydenta Sopotu. Wśród gratulujących był  też gospodarz lotniska Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Frank Wagner szef Lufthansy w Polsce. Firma ta ufundowała nagrodę dla 5-milionowych pasażerek, voucher na kolejną podróż z tą linią lotniczą po Europie.   Zobacz zdjęcia TUTAJ

  „Przekroczyliśmy kolejną barierę i postawiliśmy kolejny krok milowy, bo w 2019 roku udało się nam obsłużyć 5 milionów pasażerów. To wielki sukces lotniska, jego pracowników i firm kooperujących, to zasługa naszych podróżnych, to także ogromne wyzwanie. „Kończący się rok był znakomity. Rekordowa liczba podróżnych, najlepszy wynik finansowy w historii lotniska, kilka nowych, atrakcyjnych połączeń od naszych przewoźników. 2019 rok był też przełomowy pod względem inwestycyjnym. Rozpoczęła się budowa pirsu terminalu pasażerskiego T2, ruszyliśmy też z projektem nowej biurowej dzielnicy przy lotnisku, czyli Airport City Gdańsk” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

  „Port Lotniczy Gdańsk i jego właścicieli (w tym samorządy: województwa pomorskiego, Gdańska, Sopotu i Gdyni) wyróżnia odwaga w podejmowani śmiałych projektów. Dzięki niej, wybudowano w 2012 roku w Gdańsku nowoczesny terminal pasażerski, który obecnie już po raz drugi jest rozbudowywany. Zmieniono strefę komercyjną, dzięki której zwiększyły się zyski najemców i lotniska. Port Lotniczy Gdańsk jest absolutnych prekursorem w Polsce w budowaniu strefy biznesowej koło lotniska, czyli kompleksu biurowców Airport City Gdańsk” – dodał Tomasz Kloskowski. 


  Partnerem wydarzenia „5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk” była Grupa Lufthansa. "Dzięki Lufthansa Group pasażerowie podróżujący z Gdańska mogą powiedzieć „tak” całemu światu, wykorzystując naszą bogatą siatkę 10,775 cotygodniowych połączeń do 270 miast w 105 krajach na czterech kontynentach. Gdańszczanie, dzięki Eurowings, mogą dostać się do Dusseldorfu, do Zurychu dzięki SWISS, a dzięki Lufthansie, do Frankfurtu oraz Monachium” – powiedział Frank Wagner Country Manager Poland Lufthansa Group.

  W 2004 roku, kiedy Lufthansa zaczęła latać do Gdańska, Port Lotniczy Gdańsk miał prawie pół miliona pasażerów, a teraz w 2019 roku jest ich już 5 milionów. 

  Kiedy będzie kolejny milion? Zdaniem prezesa Portu Lotniczego Gdańsk Tomasza Kloskowskiego, 6 milionów pasażerów gdańskie lotnisko może obsłużyć już w 2021 roku. 

  Dziękujemy naszym partnerom medialnym, którzy realizowali programy i relacje wprost z terminalu pasażerskiego. Byli z nami m.in. trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Radio Gra Toruń, Radio Tczew, PorEl.pl i Olsztyn.com.pl. 

  Relacje video z wydarzenia na trojmiasto.pl i na dziennikbaltycki.pl

   

  Siatka połączeń zima 2019/2020 
  Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Liverpool, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Billund, Turku, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Kolonia-Bonn, Hamburg, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Tromso, Bodo, Trondheim, Alesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Kristiansand, Molde, Aberdeen, Sztokholm–Skavsta, Goteborg, Malmo,  Kijów, Charków, Lwów, Odessa, Mediolan-Bergamo (Wizz Air);
  Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Birmingham, Bristol, Leeds-Bradford, Aarhus, Alicante, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Kraków, Wrocław,  Edynburg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Kopenhaga, Goteborg, Hamburg (Ryanair); 
  Kopenhaga,  Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Warszawa, Kraków (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Oslo-Gardermoen, Bergen (Norwegian). 
  W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawią się nowe połączenia do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech i Zaporoża na Ukrainie. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goteborga i Sztokholmu. Wiosną wrócą także loty z Gdańska do austriackiego Wiednia, włoskiej Pizy, greckich Aten, hiszpańskiej Barcelony, łotewskiej Rygi i szwajcarskiego Zurychu. 
  W 2019/2020 z Gdańska realizowanych będzie 86 połączeń do 21 krajów. Gdańsk będzie miał połączenia z 10 hubami: Zurichem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Monachium, Amsterdamem, Helsinkami, Kopenhagą, Oslo, Sztokholmem i Warszawą. 

  Zobacz najnowsze