Gdańsk 19 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Kibice Manchesteru zwolnieni z obowiązkowych testów w Polsce

  2021-05-21, 18:00

  Główne zdjęcie

  Źródło: uefa.com

  Każdy, kto będzie miał bilet na finał Ligi Europy w Gdańsku, przylatując z Wielkiej Brytanii (tylko 26 maja), nie będzie musiał robić testu po wylądowaniu. 

  Finał piłkarskiej ligi UEFA odbędzie się 26 maja 2021 na Stadionie Gdańsk. W meczu zagrają drużyny Manchesteru United i Villarrealu CF. Zgodnie z decyzją polskich władz w imprezie może wziąć udział 9,5 tysiąca kibiców. Duża część z nich przyleci z zagranicy. W związku z epidemią koronawirusa podróże lotnicze są objęte obostrzeniami. Dotychczas, na bazie ogólnych przepisów, podróżujący z krajów strefy Schengen mogą się zwolnić z kwarantanny w Polsce albo na podstawie testu zrobionego w kraju wylotu albo po przylocie do Polski. Natomiast osoby przylatujące z krajów non Schengen muszą zrobić test w Polsce. By te przepisy nie utrudniły kibicom z Wielkiej Brytanii przyjazdu na finał Ligi Europy do Gdańska, polski rząd zmienił rozporządzenie, dając im możliwość przylotu 26 maja z testem zrobionym na Wyspach. TYLKO 26 MAJA. 

  Kwarantanna nie będzie więc zastosowana: „…….w przypadku przekraczania w dniu 26 maja 2021 r. granicy Rzeczypospolitej Polskiej w celu wzięcia udziału w wydarzeniu – finał rozgrywek w piłce nożnej mężczyzn pod nazwą Liga Europy organizowanym przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) w Gdańsku przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy państwowej, na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu” - czytamy w rozporządzeniu. Cały dokument TUTAJ 

  Przekraczając granicę Rzeczypospolitej Polskiej kibice będą zobowiązani:
  - udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej okoliczność udziału w meczu biletem lub imiennym zaproszeniem na to wydarzenie w języku polskim albo angielskim 
  oraz  
  - przedłożyć na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, w języku polskim albo angielskim. 

  Angielski Manchester United i hiszpański Villarreal CF, te dwie drużyny wybiegną 26 maja na murawę Stadionu Gdańsk, by o godzinie 21.00 rozegrać mecz finałowy Ligi Europy UEFA. Liga Europy to międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskich (UEFA), w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA.

  Gdańsk po raz drugi z rzędu starał się o organizację meczu finałowego Ligi Europy. Prawo otrzymał już 24 maja 2018 roku. Jednak w poprzednim sezonie z uwagi na pandemię koronawirusa UEFA dokonała zmian w formule rozgrywek i przyjętym wcześniej kalendarzu. Europejska federacja piłkarska zdecydowała następnie, że finał Ligi Europy w Gdańsku przekłada z 27 maja 2020 na 26 maja 2021. 


   

  Zobacz najnowsze