Gdańsk 17 °C
 • Pomoc dla niepełnosprawnych
 • kontrast Kontrast
  Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

  Tradycyjna wiecha na budowie pirsu AUDIO/VIDEO

  2020-12-09, 12:00

  Główne zdjęcie

  © Źródło: DORACO

  Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy buduje pirs, który będzie przedłużeniem istniejącego terminalu pasażerskiego T2 w kierunku zachodnim. 

  Inwestycja jest realizowana zgodnie z planem. Prace prowadzi Korporacja Budowlana DORACO. Rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, a mają zakończyć w IV kwartale 2021 roku. 

  Zobacz film, jak budujemy pisr VIDEO 

  Rozbudowujemy terminal po to, by w przyszłości obsłużyć naszych pasażerów, którzy niewątpliwie do nas wrócą w perspektywie roku lub dwóch. Nasze miasta i nasz region będą się rozwijać bez względu na to, kiedy zakończy się pandemia koronawirusa. Konieczna jest infrastruktura, przygotowana do obsługi tych rosnących i rozwijających się miast. Taką infrastrukturą jest lotnisko, a najważniejsze w nim miejsce to terminal, w którym będą obsługiwani pasażerowie. Nie należy obawiać się tych czasów, w których żyjemy, należy patrzeć w przyszłość i wierzyć w to, że za chwilę wrócimy do normalności. Budowa terminalu przebiega rewelacyjnie, ponieważ terminowo. Mieścimy się też w kosztach, które sobie założyliśmy. W trakcie szalejącej pandemii to, co nam bardzo dobrze wychodzi, to jest właśnie budowa pirsu.

  Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

   

   

  Z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń, w małym gronie i bez udziału gości, budujący pirs zawiesili tradycyjną wiechę, która symbolizuje zakończenie budowy najwyższego punktu obiektu. 

   

  Realizacja pirsu zachodniego Portu Lotniczego w Gdańsku, znalazła się w momencie, w którym tradycyjnie na budowie zawieszona zostaje wiecha. Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa wszystkie działania realizowane są planowo. Obiekt osiągnął właściwą wysokość, trwają prace związane z pokryciem dachowym, a przed nami roboty wykończeniowe, wśród których najbardziej widoczne, bo nadające charakter nowemu budynkowi, są prace fasadowe. Równie istotne są działania związane z montażem wszelkich instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych. 

  Karol Zduńczyk Prezes Zarządu DORACO

   

   

   

   

  Wielkie brawa dla ludzi, którzy budują pirs, zarówno po stronie wykonawcy, jego podwykonawców, kierowników budowy i menadżerów projektu. Brawa także dla pracowników Portu Lotniczego Gdańsk, w tym kierownika inwestycji i wielu inspektorów. 

  Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

   

   

   

  Po rozbudowie terminalu pasażerskiego Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni (teraz jest ok. 45 tys. m kw.). W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, podróżujący do krajów non-Schengen, część nowego obiektu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen. 

  Podstawowe zmiany parametrów po wybudowaniu pirsu: 
  - centralny punkt kontroli bezpieczeństwa - zwiększenie liczby linii kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18
  - punkty odprawy paszportowej, odloty - zwiększenie przejść z 6 do 10 
  - gate’y odlotowe - zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30
  - punkty odprawy paszportowej, przyloty - zwiększenie przejść z 8 do 12 
  - odbiór bagażu - zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9 


   

  Zobacz najnowsze